Pobierz e-pity 2019

Do 20 stycznia zapłać zaliczki na podatek PIT i CIT za grudzień

Piotr Szulczewski 09.01.2014 09:00 (aktualizacja: )

Piotr SzulczewskiDo 20 stycznia należy wpłacić należną za miesiąc grudzień zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych, chyba że przed tym terminem podatnik złoży już roczną deklarację podatkową i zapłaci roczny podatek w pełnej wysokości.

Zapłata zaliczki do 20 stycznia dotyczy prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych oraz liniowo oraz prowadzących prywatnie najem i dzierżawę.

Termin ten obowiązuje zarówno w przypadku wyboru rozliczenia zaliczek co miesiąc, jak i co kwartał. Termin ten obowiązuje również podatników, którzy wybrali uproszczony system wpłaty zaliczek w wartości 1/12 podatku za rok poprzedni.

W 2014 r. 20 styczeń przypada w poniedziałek, zatem termin na zapłatę zaliczki na podatek za grudzień 2013 r. nie powinien przekraczać tej daty. Zaliczki nie trzeba rozliczyć wyłącznie w przypadku, gdy wcześniej złożone zostanie zeznanie roczne (PIT, CIT) oraz wpłacona kwota podatku wynikająca z tego zeznania. W przypadku, gdy podatnik wykaże w zeznaniu rocznym składanym w tym terminie stratę, zaliczka za grudzień również nie musi zostać wpłacona.

Na wartość zaliczki za grudzień nie wpływa wykonany na koniec roku spis z natury. Ten ująć należy w rozliczeniu rocznym podatku. Różnica między wartością spisu na początek i koniec roku podwyższy lub odpowiednio obniży wartość podstawy obliczenia podatku dochodowego u przedsiębiorców.

Podatnik może pokusić się o pewien rodzaj optymalizacji swojego zeznania. Posiadając stratę za lata poprzednie lub wynikającą z poprzednich miesięcy roku kwotę podatku do zwrotu, warto przyspieszyć rozliczenie roczne i złożyć je do 20 stycznia 2014 r. W przypadku, gdyby dochodziło do łączenia źródeł i wejścia do wyższego progu skali podatkowej, warto wpłacić zaliczkę za grudzień i czekać z rozliczeniem rocznym do końca kwietnia 2014 r.

Piotr Szulczewski
PIT.pl