Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Czy do zeznania PIT złożonego po 30 kwietnia należy dołączyć czynny żal?

Iwona Maczalska

W odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną w kraju, rząd komunikuje "wydłużenie" terminu składania rocznych rozliczeń PIT za 2019 rok. Wiadomo już, że zeznania te składać można do 1 czerwca. Czy jednak należy do niego dołączyć czynny żal?

Trzeba jednak podkreślić, że ustawowy termin na rozliczenie PIT nie został zmieniony. Nadal jest to 30 kwietnia. Rząd zrezygnował tylko z karania za złożenie PIT po terminie, pod warunkiem, że opóźnienie wyniesienie maksymalnie miesiąc i deklarację roczną rozliczyny najpóźniej 31 maja.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że za złożenie deklaracji PIT po terminie 30 kwietnia podatnik nie będzie ponosił żadnych konsekwencji karno-skarbowych. Dotyczy to również płatności podatku oraz odsetek, które zdaniem resortu nie będą naliczane w okresie od 1 maja do 1 czerwca. Więcej na ten temat pisaliśmy w artkule ,, Rozlicz PIT do 30 kwietnia i zapłać podatek. Czy grożą Ci odsetki za zwłokę?”.

Wątpliwości budzi jednak kwestia tego, w jaki sposób traktowana będzie deklaracja złożona po 30 kwietnia? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza nam Ministerstwo Finansów.

PIT po 30 kwietnia jako czynny żal

Na stronie podatki.gov.pl znaleźć można wyjaśnienia dotyczące kwestii rozliczania deklaracji PIT po ustawowym terminie 30 kwietnia. Zdaniem Ministerstwa Finansów złożenie rocznego zeznania PIT za 2019 po 30 kwietnia będzie równoznaczne ze złożeniem ,,czynnego żalu”.  Podatnik za zwłokę w rozliczeniu PIT nie będzie karany.

Źródło: podatki.gov.pl

Jak złożyć czynny żal?

Wątpliwości budzi również kwestia sposobu dołączenia do deklaracji czynnego żalu podatnika. Zdaniem ministerstwa dodatkowe druki nie będą potrzebne. Złożenie zeznania PIT po 30 kwietnia będzie automatycznie traktowane przez urzędy skarbowe jako złożone w trybie czynnego żalu.

Podatek PITRozliczenie roczne