Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Czy będzie dalsze zwolnienie ze składek ZUS dla firm?

Katarzyna Sudaj 25.05.2020 13:05 (aktualizacja: )

Maj jest ostatnim miesiącem, za który przedsiębiorcy zostali zwolnieni z opłacania składek ZUS. Zapytano minister rozwoju Jadwigę Emilewicz, czy jest szansa na wydłużenie okresu zwolnienia firm ze składek ZUS? Nie tylko za okres marzec-maj, ale może na dalsze miesiące.

Tarcza 4.0 pozwoli obniżyć wynagrodzenie pracownicze nawet o 50 proc.

Kończy się maj. Na początku czerwca po raz ostatni przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – zgodnie z warunkami zwolnienia wprowadzonymi na początku pandemii koronawirusa. 

Co dalej ze zwolnieniami ze składek ZUS?

W porannej rozmowie w Radio TOK FM w Magazynie EKG padło pytanie o dalsze plany rządu w tej kwestii – czy jest rozpatrywana możliwość przedłużenia zwolnienia z ZUS dla firm? Wicepremier Jadwiga Emilewicz nie dała jednoznacznej odpowiedzi wyjaśniając, że trwa obecnie odmrażanie poszczególnych branż gospodarki i trzeba poczekać na te efekty. Według słów minister rozwoju liczba aktywnych działalności gospodarczych jeszcze nie osiągnęła poziomu sprzed wybuchu epidemii koronawirusa, ale od 29 kwietnia systematycznie rośnie.

minister emilewicz w radio tokFM

Źródło: Twitter

Rząd czeka na efekty odmrażania gospodarki

Rząd będzie przyglądał się tym statystykom i danym z CEiDG. Dziś jest jeszcze zbyt wcześnie, aby cokolwiek deklarować, więc minister Emilewicz nie powiedziała ani tak, ani nie. Resort rozwoju będzie na bieżąco analizował sytuację gospodarcza firm.

Eksperci wskazują, że taka decyzja powinna zależeć nie tylko od sytuacji przedsiębiorców, ale i finansów państwa oraz samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Być może bardziej prawdopodobne byłoby odsunięcie w czasie płatności składek ZUS za czerwiec (przypadające na początku lipca) albo umorzenie tych składek tylko firmom w najgorszej sytuacji. Na ewentualne szczegóły trzeba poczekać.

Zwolnienia z ZUSKoronawirus w PolsceZUSHOT