Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Błędy w Płatniku ZUS przy obliczaniu składki na Mały ZUS plus

Katarzyna Sudaj 02.03.2020 13:22 (aktualizacja: )

Przedsiębiorcy i księgowe zauważyły, że program Płatnik ZUS nie potrafi jeszcze poradzić sobie z wyliczeniami wysokości składek ZUS w przypadku małego ZUS plus. Wbudowany kalkulator składek liczy według zasad obowiązujących do końca stycznia (mały ZUS), a program wyświetla komunikaty o błędach.

» 2 marca moja termin na zgłoszenie

Księgowe, które już w ten weekend chciały po aktualizacji programu Płatnik ZUS (protokół TLS) wypełnić deklarację rozliczeniową ZUS DRA za luty, napotkały na problem. Po przejściu od lutego na opłacanie składek w wysokości uzależnionej od dochodu (w ramach ulgi mały ZUS plus) – po razi pierwszy za miesiąc luty, program Płatnik ZUS nie akceptuje sytuacji, gdy wprowadzone wielkości przychodu i dochodu kwalifikują przedsiębiorcę do nowej metody naliczania niższych składek ZUS. Program wyświetla komunikat”: " Kwota dochodu nie może być większa od kwoty przychodu." Poza tym nie ma w nim możliwości naliczenia niższych składek uzależnionych od wysokości dochodów (mały ZUS plus), a nie tylko przychodów – jak to było do stycznia, według ulgi mały ZUS.

» Skorzystaj z kalkulatora mały ZUS plus

Pojawiają się komunikaty: „Podstawa niższa niż 30% najniższego wynagrodzenia lub liczba dni prowadzenia działalności gospodarczej nie jest zgodna.” Ktoś z komentujących zaleca cierpliwość i podpowiada: „Ostatnio Pani w ZUS powiedziała, że dopiero 4 marca mają być dostępne schematy wyliczania, więc ja na razie jeszcze się wstrzymuję z deklaracjami za luty.”

Niski ZUSHOT