Będzie nowa tarcza energetyczna dla firm? Rząd w ciągu kilku dni zaproponuje zmiany

Iwona Maczalska

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Budka zapowiedział, że rząd w ciągu kilku najbliższych dni ogłosi program pomocowy dla przedsiębiorstw energochłonnych. Kto skorzysta z nowej tarczy energetycznej?

 

[AKTUALIZACJA 20.09.2022 - Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw i możliwość powstrzymania cen dla konsumentów to główne korzyści z wprowadzenia pakietu wsparcia firm w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Szczegóły pakietu przygotowanego przez MRiT przedstawił minister Waldemar Buda podczas konferencji prasowej 19 września. Więcej w artykule ,,Tarcza solidarnościowa. Rząd podaje szczegóły pomocy dla firm".]

Wiele przedsiębiorstw, szczególnie dużych, których zużycie energii znacząco przekracza progi osiągane przez małe firmy bądź gospodarstwa domowe, obawia się zbliżających podwyżek cen energii. Przedsiębiorstwa już teraz płacą drakońskie rachunki, a jak pokazują prognozy - ceny na przełomie roku mogą wzrosnąć nawet pięciokrotnie. Czy w związku z tym przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu?

Tarcza energetyczna

Źródło: shutterstock

Nowa tarcza energetyczna dla przedsiębiorstw energochłonnych?

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Budka, podczas wtorkowej rozmowy w programie III Polskiego Radia zdradził, że planowane są programy pomocowe dla niektórych firm, których ze względu na branżę i specyfikę produkcji, zużycie energii jest znacząco większe. Tzw. firmy energochłonne prawdopodobnie już niedługo będą mogły wnioskować o pomoc z tzw. tarczy energetycznej.

Jak bowiem donosi PAP rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają być ogłoszone w przeciągu kilku najbliższych dni. ,,Przygotowujemy i myślę, że  w ciągu kliku dni ogłosimy program dla przedsiębiorstw energochłonnych. To są te największe huty, największe przedsiębiorstwa, które najwięcej prądu zużywają, to jest największy koszt produkcji. Będzie to program na poziomie 5 mld zł” – powiedział minister Budka.

 

O szczegółach nowych rozwiązań będziemy informowali na bieżąco.

Inne podatki