Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

60 proc. pracowników skarbówki strajkuje

Redakcja PIT.pl 27.04.2022 06:00 (aktualizacja: )

W akcji protestacyjnej Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Krajowej Administracji Skarbowej bierze udział około 60% pracowników skarbówki! W pierwszym dniu protestu było ich około 50%, dzisiaj frekwencja zwiększyła się o 10% - czytamy na stronie Związkowej Alternatywy.

Urzędnicy strajkują pomimo otwartej nieprzychylności przełożonych

Dzieje się tak pomimo gróźb i szykan ze strony przełożonych. W wielu izbach skarbowych dyrektorzy grożą pracownikom konsekwencjami dyscyplinarnymi i domagają się od nich deklaracji, że nie wezmą udziału w akcji. W jednej z izb przedstawiciel pracodawcy zabrał związkowcom ulotki informacyjne, łamiąc w ten sposób ustawę o związkach zawodowych.  

W skarbówce „poleje się krew”! Urzędnicy walczą o podwyżki

Nie damy się zastraszyć i będziemy protestować do skutku. Pracownicy są oburzeni polityką rządu – niskimi płacami, brakami podwyżek, dodawaniem obowiązków pracownikom KAS bez podnoszenia wynagrodzeń. Z dużym oburzeniem skarbowców spotkała się też wypowiedź premiera, Mateusza Morawieckiego, który ogłosił, że żądanie podniesienia płac o 20% przyczynia się do wzrostu inflacji, choć jego pensja wzrosła niedawno o 40%. W tej sytuacji zasadne wydaje się skokowe obniżenie płac posłom, senatorom, ministrom i wiceministrom. Z dużym rozczarowaniem przyjęliśmy też decyzję o powołaniu na stanowiska ministra finansów pani Magdaleny Rzeczkowskiej. Niedawna Szef KAS zasłynęła zablokowaniem podwyżki płac wynikającej z uchwały modernizacyjnej, czym straciła zaufanie i szacunek wielu pracowników skarbówki.  

Urzędnicy nie lubią nowej minister finansów

Związkowa Alternatywa ujawnia, że w ramach informacji publicznej dotarła do materiałów, z których jednoznacznie wynika, że Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska w sierpniu 2020 r. osobiście złożyła wniosek o pozbawienie pracowników KAS podwyżek wynikających z uchwały modernizacyjnej. Rok później Rzeczkowska, jako urzędnik w randze wiceministra, otrzymała podwyżkę wynagrodzeń o 60%. "To bulwersujący wyraz arogancji władzy i zarazem działania na szkodę urzędników skarbówki. Na dodatek teraz dowiadujemy się, że za swoje antypracownicze działania Rzeczkowska dostała awans na nowego Ministra Finansów."

Nasza akcja odchodzenia od biurek między 12.00 i 12.15 będzie trwała do 2 maja. Domagamy się podniesienia wynagrodzeń zasadniczych o co najmniej 20% i realizacji zaległej uchwały modernizacyjnej. Brak realizacji naszych postulatów będzie oznaczać eskalację działań protestacyjnych.

Źrodło: Związkowa Alternatywa

KontrolaRozliczenie rocznePIT-37