25% zniżki we wrześniu dla przewoźników zarejestrowanych w e-Toll na przejazdy autostradą

Ewelina Czechowicz

Do 30 września przewoźnicy zarejestrowani w systemie poboru opłaty elektronicznej e-TOLL mogą korzystać z 25 proc. zniżki za przejazd autostradą - poinformował we wtorek resort finansów.

Przygotowaliśmy kolejny pakiet ułatwień i zachęt dla przewoźników, którzy zmieniają system viaTOLL na e-TOLL. Przewoźnikom korzystającym z e-TOLL zapewnimy w okresie przejściowym niższe o 25% stawki opłat za przejazd. To realna oszczędność po stronie firm i zachęta do jak najszybszej rejestracji w nowym systemie

– informuje szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Niższe opłaty w okresie przejściowym

Do 30 września 2021 r. opłata elektroniczna oraz opłata za przejazd autostradą, wnoszone z wykorzystaniem Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, będą pobierane w wysokości 75% stawek opłat określonych w obowiązujących przepisach - wynika z komunikatu KAS.

25% zniżki dla przewoźników zarejestrowanych w e-Toll na przejazdy autostradą

Źródło: shutterstock

Ułatwienia dla kierowców autobusów i pojazdów przewożących towary wrażliwe

Jak informuje KAS, zmiany wprowadzone w ustawie z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych umożliwią przejazd pojazdów pomimo braku możliwości przekazywania przez nie danych geolokalizacyjnych. Tym samym zrealizowany został postulat przewoźników dotyczący ograniczenia skutków ewentualnych awarii urządzenia GPS. W wyjątkowych, określonych w ustawie sytuacjach (m.in. gdy pojazd uczestniczy w akcji ratowniczej; jest używany do przewozów żywych zwierząt, mleka, lekarstw, towarów niebezpiecznych, betonu, odpadów komunalnych oraz w przypadku autobusów przewożących pasażerów) użytkownicy będą mogli opłacić przejazd bez przekazywania danych do systemu i kontynuować go bez działającego urządzenia, podając deklarowaną trasę przejazdu. Możliwość kontynuowania przejazdu bez konieczności zjechania z drogi płatnej np. na najbliższy parking, a następnie opłacenie przejazdu w ciągu 3 dni od jego zakończenia będzie dostępna jeszcze we wrześniu.

Rejestracja w e-TOLL 

Użytkownicy mogą w prosty sposób zarejestrować się w e-TOLL online na stronie etoll.gov.pl. Należy wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Kierowcy mają możliowość wyboru pomięrzy aplikacja mobilną e-TOLL PL, urządzeniami OBU lub ZSL oferowanymi przez dostawców zewnętrznych. Aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU i ZSL są dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu. Każdy z nich posiada różne rodzaje urządzeń.

Resort finansów apeluje o nie zwlekanie z rejestracją w nowym systemie do ostatniej chwili. Dotyczy to przede wszystkim przewoźników, którzy jeszcze nie rozpoczęli tego procesu w swoich przedsiębiorstwach.

Ostateczne wygaszenie starego systemu viaTOLL nastąpi 30 września 2021 r.

Auto firmowePodatki 2021Inne podatki