Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

1,6 mln firm ma nadpłaty składek w ZUS i może wnioskować o ich zwrot przed przedawnieniem

Na Dolnym Śląsku na przedsiębiorców, którzy już zamknęli firmy na zusowskich kontach czeka 8 949 977,94 zł, w tym prawie milion do odebrania mają przedsiębiorcy legniccy, ponad dwa miliony – wałbrzyscy i prawie 6 mln byli właściciele wrocławskich firm. W całej Polsce ponad 1,6 mln płatników ma nadpłaty. Nadal prowadzący działalność gospodarczą właściciele firm mogą pomniejszyć swoje kolejne wpłaty składek a ci, którzy już firmy zamknęli mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłat. Później ich roszczenia się przedawnią.

Zamknąłeś własną firmę? Sprawdź czy nie masz nadpłaty w ZUS

Warto wiec sprawdzić czy po zamknięciu firmy ZUS nie powinien nam zwrócić jakichś pieniędzy.

- Apelujemy do tych przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność i zamknęli swoje firmy, żeby sprawdzili konta w ZUS, gdyż po pięciu latach ich pieniądze przepadną – ostrzega Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Natomiast osoby prowadzące działalność powinny na bieżąco kontrolować stan swoich rozliczeń składkowych – dodaje rzeczniczka.

ZUS poinformuje firmy o stanie ich konta ze składkami ubezpieczeniowymi

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik zapłaci więcej niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej, lub niż wynika to wynika z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie długu - jeśli taki istnie. Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat.

Dziś na kontach blisko 1,4 mln aktywnych płatników znajduje się ponad 2,5 mld zł nadpłat. Ci, którzy je posiadają mogą zmniejszyć swoje przyszłe płatności o kwotę widniejącą na koncie, jako nadpłata. W przypadku osób, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty jeszcze przed zakończeniem aktywności. Co niezwykle istotne, nadpłaty widnieją również na kontach 250 tys. płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.). Wysokość tych nadpłat to w całym kraju ponad 111 mln zł. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności, jakim saldem w ZUS się on zamknął, warto odwiedzić którąkolwiek z placówek Zakładu lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych. Na PUE ZUS można potwierdzić czy na koncie występuje nadpłata albo niedopłata na ostatni dzień miesiąca albo na dowolnie wskazany dzień, czy za jakie miesiące jest nadpłata.

Zakład zwraca nadpłatę składek, o którą wnioskuje płatnik w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Z wnioskiem o zwrot nie warto zwlekać, gdyż po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia.

Kwoty do odebrania w ZUS na Dolnym Śląsku:

  • Wrocław 5 833 651,45 zł
  • Wałbrzych 2 174 378 96 zł
  • Legnica 941 947 33 zł

Największe kwoty nadpłat u nieaktywnych płatników w skali kraju (od 1 stycznia 2017):

  • I oddział ZUS w Warszawie: 14 mln zł na 9,5 tys. kont
  • III oddział ZUS w Warszawie: 9,8 mln zł na 9,7 tys. kont
  • II oddział ZUS w Warszawie: 8,6 mln zł na 9,8 tys. kont
  • Oddział ZUS w Gdańsku: 6,4 mln zł na 16,5 tys. kont
  • I oddział ZUS w Poznaniu: 5,9 mln zł na 7,7 tys. kont
  • Oddział ZUS we Wrocławiu: 5,8 mln zł na 9,7 tys. kont

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego

ZUSNiski ZUSZawieszanie firmyZakładanie firmy