Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zwolnienie z ZUS i postojowe obowiązywało zbyt krótko. Pomoc z Tarczy niewystarczająca

Co przedsiębiorcy sądzą o rządowych programach wsparcia w czasach pandemii? Jak firmy poradziły sobie z nowymi przepisami? Z jakich form pomocy korzystały najchętniej? Jakich form wsparcia potrzebują, żeby utrzymać biznes? Na te pytania uzyskaliśmy obszerne odpowiedzi w sondzie przeprowadzonej w serwisie PIT.pl.

Pomoc dla przedsiębiorców nie była wystarczająca. Prowadzący działalność gospodarczą potrzebują dalszego wsparcia. Respondenci poradzili sobie z procedurami, najchętniej korzystali z mikropożyczki, umorzenia składek ZUS oraz postojowego – wynika z sondy przeprowadzonej przez PIT.pl

Przedsiębiorców pytano w  badaniu o opinię na temat rządowych programach pomocowych, koniecznych zmian i najbardziej dziś potrzebnych form wsparcia po problemach wywołanych pandemią Covid-19.

W badaniu PIT.pl wzięło udział 1195 uczestników, z czego 68% prowadzi działalność gospodarczą. W większości są to osoby prowadzące małe firmy oraz samozatrudnieni. 80% ankietowanych skorzystało z pomocy dla firm w ramach tarcz antykryzysowych.

Tarcza antykryzysowa - sonda

Źródło: PIT.pl / Opracowanie własne

Czego oczekują przedsiębiorcy?

Prowadzący działalność gospodarczą oczekują zwolnienia ze składek, dofinansowanie nie powinno być sztywno określone w czasie np. marzec, kwiecień, maj. Nie wszystkie firmy od razu wpadły w kłopoty. Dla części poważne problemy zaczynają się obecnie. Najszersza grupa udzielająca odpowiedzi na pytania otwarte oczekiwałaby dalszego zwolnienia z opłacania składek ZUS oraz skorzystania ze świadczenia postojowego.

Z jakich form pomocy skorzystali uczestniczący w sondzie PIT.pl

93 % uczestników sondy przygotowanej przez zespół PIT.pl skorzystała z pomocy, jaką ustawodawca przygotował dla przedsiębiorców. Tylko 7 %  grupa naszych respondentów nie miała takiej możliwości. Głównym tego powodem było niespełnienie warunków uprawniających do skorzystania z pomocy.

Najpopularniejszą formą pomocy, z której korzystali przedsiębiorcy było zwolnienie ze składek ZUS (36%). Równie chętnie firmy wnioskowały o mikropożyczkę w kwocie 5000 zł (34%). Dużą rolę odegrało również świadczenie postojowe. Złożenie wniosku o to świadczenie zadeklarowało 25% respondentów. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyło się dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Wnioskowało o nie wyłącznie 4% ankietowanych.

Pomoc z Tarczy antykryzysowej - formy pomocy

Źródło: PIT.pl/Opracowanie własne

Przedsiębiorcy preferują elektroniczną formę składania wniosków

Znacząca większość ankietowanych o pomoc wnioskowała za pomocą Internetu. Elektroniczne wnioski stanowiły 75%. Tylko 25% respondentów wybrało drogę papierową.

Średni czas oczekiwania na wypłatę świadczenia w ramach Tarczy antykryzysowej

Ankietowani wskazali, że na pomoc w większości przypadków czekali do 30 dni. Najdłużej przedsiębiorcy oczekiwali na świadczenia z ZUS. Nadal wielu przedsiębiorców oczekuje na zwolnienie ze składek z ZUS. Najszybciej przyznawana była mikropożyczka.

Jasne i zrozumiałe przepisy dotyczące tarczy antykryzysowej

Większość ankietowanych ocenia przepisy dotyczące tarczy antykryzysowych jako jasne. Zdecydowana większość samodzielnie wnioskowała o świadczenia (72%). 23% skorzystało z pomocy księgowej. O pomoc przedsiębiorcy wnioskowali głównie w związku ze spadkiem przychodów. U 43 % respondentów spadły one o ponad 50 %. 28% odnotowało spadek przychodów w związku z pandemią na poziomie  20-50%. Tylko u 2% przychody wzrosły.

Największe problemy przedsiębiorców

Źródło: PIT.pl/Opracowanie własne

Problemy przedsiębiorców w dobie kryzysu

Nasi ankietowani wskazali, że największymi problemami, z jakimi musieli się zmierzyć w dobie pandemii Koronawirusa był spadek przychodów, a także utrata płynności finansowej.

Przedsiębiorcy biorący udział w sondzie wskazali,  że u 48% z nich wystąpił spadek przychodów. 28% utraciło płynność finansową. 8% ma problem z organizacją pracy zdalnej. 2% dosięgła redukcja etatów.

Poroblemy przedsiębiorców - sonda

Źródło: PIT.pl/Opracowanie własne

Czego oczekują od rządzących polscy przedsiębiorcy?

Uczestnikom badania pozwolono również opowiedzieć o tych formach wsparcia, na które oni sami czekają dziś najbardziej.

Mowa przede wszystkim o dotacjach lub nisko oprocentowanych pożyczkach. 200-300 tys. zł to kwota, która może pomóc takim przedsiębiorcom, jak rolniczka zamierzająca rozbudować swoją przetwórnię i rozpromować produkty ziołowe. Inny nasz czytelnik pisze, że środki wsparcia w woj. mazowieckim zostały przeznaczone dla bardzo wybranych branż. Aczkolwiek były one dostępne dla organizatorów imprez sportowych, to zapomniano o producentach trofeów sportowych. A przecież skoro od miesięcy nie są organizowane imprezy sportowe, zamknięto szkoły i ośrodki sportowe, to gdzie producent ma sprzedać swoje puchary, medale czy dyplomy? „Wyjątkowy brak oceny sytuacji. Rząd źle zrobił, że w sprawie dotacji UE oddał inicjatywę władzom wojewódzkim, bo te wybrały branże według uznania” – pisze rozgoryczony czytelnik.

Z kolei inna z respondentek pisze o problemach prowadzonego przez siebie biura podróży. Chciałaby, aby wsparcie wyglądało w inny sposób. Przedsiębiorcy zgłaszają również, że postojowe było świadczeniem przyznanym na zbyt krótki okres.


A jakie jest Państwa zdanie? Czy potrzeba kolejnych form wsparcia? Czy dostępne do tej pory spełniły swoje zadanie? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

Ewelina Czechowicz
Iwona Maczalska

Zwolnienia z ZUSŚwiadczenie postojoweKoronawirus w PolsceHOT