ZUS otwarty dłużej dla pracodawców i lekarzy

29.11.2018 08:35 (aktualizacja: )

Już od najbliższej soboty lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia z tytułu niezdolności do pracy wyłącznie w formie elektronicznej. Chcemy ułatwić lekarzom przejście od formy papierowej do e-ZLA. Dlatego w najbliższych dniach nasze sale obsługi klienta będą otwarte dłużej niż zwykle. Wydłużyliśmy też godziny pracy Centrum Obsługi Telefonicznej.

Od początku grudnia papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do przeszłości. Obowiązkowe stają się zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA. Od wielu miesięcy spotykamy się z lekarzami, zakładamy im profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i szkolimy ich z obsługi systemu do wystawiania e-zwolnień. Zdajemy sobie jednak sprawę, że moment przejścia może być trudny i dlatego zdecydowaliśmy się wydłużyć nasze godziny pracy.

Kto mimo e-zwolnienia będzie musiał po 1 grudnia dostarczyć pracodawcy papierowy wydruk od lekarza?

W piątek, 30 listopada, pracownicy wszystkich sal obsługi klienta ZUS będą obsługiwać lekarzy do godz. 18.00.

Dzień później, czyli 1 grudnia, wszystkie oddziały ZUS organizują tzw. białą sobotę. Nasze placówki będą wtedy otwarte w godz. 9.00–13.00. Wszyscy lekarze, którzy nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, będą mogli tego dnia:

  • zarejestrować profil,
  • uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA,
  • przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień.

Medycy, którzy są zainteresowani tematyką e-zwolnień, ale nie dotrą w sobotę do oddziałów ZUS, będą mogli przez cały weekend skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT). Infolinia ZUS w sobotę i niedzielę będzie czynna od 8.00 do 21.00. W tych dniach będzie obsługiwać tylko i wyłącznie sprawy związane z e-zwolnieniami.

Z kolei już od 3 grudnia COT będzie obsługiwać klientów zainteresowanych e-ZLA w wydłużonych godzinach, tj. od 6.00 do 22.00. Numer infolinii to 22 560 16 00.

Z wydłużonej pracy placówek i infolinii ZUS w zakresie e-zwolnień mogą skorzystać nie tylko lekarze. W białą sobotę swój profil na PUE będą mogli założyć także przedsiębiorcy. Na pomoc pracowników mogą liczyć również ubezpieczeni, którzy chcą się zaznajomić z nowym prawem dotyczącym wystawiania zwolnień lekarskich.

ZUS