Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Zniesienie limitu 30-krotności składki na ZUS: decyzja w Sejmie po wyborach

Katarzyna Sudaj

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kwestią zniesienia ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne zajmie się Sejm, ale już po wyborach. Rząd taką decyzję zapisał w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok, ale to posłowie zdecydują o jej ostatecznym kształcie.

Przypomnijmy, że już w pierwszej połowie czerwca rząd wrócił do pomysłu zniesienia limitu składek ZUS dla najlepiej zarabiających i taki zapis umieścił w przyjętym wówczas projekcie budżetu państwa na 2020 rok.

We wrześniu rzecznik rządu potwierdził ten zamiar. Natomiast w ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Leszek Skiba zapewnił, że jeszcze w październiku projekt ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS powinien trafić do konsultacji społecznych. Na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju powidział on: -„Projekty dotyczące poprawy ściągalności składek, plus ustawa o 30-krotności, o zniesieniu limitu 30-krotności, one są przygotowywane. Mamy czas na to, żeby rzetelnie je przeprocedować. Nie dostałem informacji czy w tym tygodniu, czy w następnym, czy za dwa tygodnie. Myślę, że teraz jeszcze - w październiku – ten projekt powinien trafić do konsultacji. Dokładny harmonogram ma jednak MRPiPS, ono jest dysponentem projektu” – powiedział minister Skiba.

Warto zaznaczyć, że minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, iż zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS zostało wpisane nie tylko w projekcie budżetu państwa, ale także w wieloletnim planie finansowym. Ten dokument został przedstawiony Komisji Europejskiej i przez nią zatwierdzony, więc teraz rząd albo minister nie może się tak po prostu wycofać z tej decyzji. To parlament zdecyduje, co z zapisem w ustawie budżetowej.

Ograniczenia składek ZUS - limity wymiaru
Emerytalne i rentoweChorobowe
OkresLimit rocznyOkresLimit miesięczny
2019142.950,00 złI-XII 201911.912,50 zł

Ograniczenie dobrowolnego chorobowego dotyczy m.in. prowadzących działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących czy zleceniobiorców.

Limit 30-krotnościZUS