Pobierz e-pity 2019

W jakim terminie urząd skarbowy zobowiązany jest zwrócić nadpłatę PIT?

Iwona Maczalska 17.06.2014 09:00 (aktualizacja: )

2018-03-22

Wielu podatników złożyło już roczne zeznania PIT za 2017 rok i niecierpliwie wyczekuje zwrotu nadpłaty podatku. Okazuje się, że na zwrot PIT podatnicy mogą poczekać nawet 3 miesiące.

W jakim terminie urząd skarbowy zobowiązany jest zwrócić nadpłatę PIT?

W jakim terminie urząd skarbowy zobowiązany jest zwrócić nadpłatę PIT? / YAY foto

 

Podatnicy, którzy rozliczyli już swoje zeznania podatkowe za 2017 rok i odnotowali nadpłatę podatku liczą na to, że w najbliższym czasie otrzymają jego zwrot. Niestety w świetle przepisów prawa podatkowego urząd skarbowy ma aż 3 miesiące na zwrot należności wynikającej ze złożonego zeznania PIT.

Podatnicy długo czekają na zwrot nadpłaty

Wielu podatników, którzy już rozliczyli się z fiskusem liczyło na to, że zwrot PIT dostaną w przeciągu tygodnia lub może dwóch od dnia złożenia zeznania podatkowego. Aby przyśpieszyć zwrot nie czekali z rozliczeniem do ostatniej chwili, skorzystali również z elektronicznej formy składania zeznań PIT – co z pewnością przyśpiesza zwrot nadpłaty. Niestety okazuje się, że w wielu przypadkach okazało się to niewystarczające, o czym świadczą liczne komentarze czytelników PIT.pl, nadal oczekujących na zwrot nadpłaty PIT.

Niektórzy podatnicy poczekają na zwrot PIT aż do 30 lipca

Ostateczny termin wypłaty powstałej u podatnika nadpłaty podatku PIT reguluje art. 77 § 1. pkt. 5 ustawy – Ordynacja podatkowa. W myśl przepisów tej ustawy nadpłata uzyskana przez podatnika podlega zwrotowi w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia deklaracji PIT. Oznacza to, że podatnicy, którzy rozliczą PIT za 2017 rok ostatniego dnia rocznych rozliczeń PIT, a więc 30 kwietnia mogą oczekiwać na zwrot należnego podatku aż do 30 lipca.

Kiedy dostanę zwrot PIT – nowa strona Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów wychodząc naprzeciw potrzebom podatnika już w lutym uruchomiło stronę https://www.finanse.mf.gov.pl/no-cache/pp/zwrot-nadplaty-pit, która miała umożliwiać sprawdzenie etapu, na którym znajduje się zwrot podatku. Niestety okazało się, że strona od samego początku nie działa poprawnie. Zaraz po jej uruchomieniu rozeszły się głosy o wycieku danych osobowych, właśnie za pośrednictwem strony zwrot nadpłaty pit Ministerstwa Finansów, o czym pisaliśmy tutaj.

Pomimo rozpoczęcia prac modernizacyjnych, które miały usunąć wszystkie usterki okazuje się, że strona ta nadal nie działa poprawnie. Redakcja PIT.pl nadal otrzymuje liczne zgłoszenia informujące o pojawianiu się błędów w trakcie próby sprawdzenia etapu na jakim znajduje się zwrot podatku PIT podatnika.

Iwona Maczalska, PIT.pl