W 2023 roku emeryci będą mogli przekazać 1,5% PIT dla OPP. Zrobią to automatycznie

Iwona Maczalska

Emeryci i renciści w PIT 2023 nadal będą mieli możliwość przekazania swojego podatku na rzecz OPP. Zrobią to automatycznie, na podstawie złożonych w latach ubiegłych zeznań podatkowych. Zmianie ulegnie jednak wysokość przekazywanego podatku. 

» W 2023 roku odliczenie ulg w PIT bardziej problematyczne. Dla niektórych niemożliwe

W 2023 roku zmianie ulegną zasady przekazywania podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Podatnicy w swoich rozliczeniach PITbędą mogli przekazać nie 1%, lecz 1,5% podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji. Dotyczy to również emerytów i rencistów.

Emeryt przekaże 1,5% PIT dla OPP

Źródło: shutterstock

Więcej podatku PIT na rzecz OPP w rozliczeniu PIT

Ustawa nowelizująca przepisy o PIT, zwana potocznie Polskim Ładem 2.0 od przyszłorocznych rozliczeń podatku PIT zmienia zasady przekazywania części swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Po zmianach przepisów każdy podatnik będzie mógł przekazać więcej, bo aż 1,5% podatku. To jednak nie wszystko. Jak informuje resort finansów ,, do ustawy o PIT wpisany został na stałe mechanizm zautomatyzowanego przekazywania części podatku dla OPP. Dotychczas funkcjonował on wyłącznie w ramach walki z COVID-19”. Co to oznacza?

Emeryt i rencista przekaże 1,5% podatku na rzecz OPP automatycznie

W myśl zmian emeryci i renciści chcący przekazać 1,5% swojego podatku organizacji OPP, nie będą musieli się tym zajmować. Jeżeli w latach ubiegłych w swoich deklaracjach PIT wskazali organizację do przekazania 1%, będzie ona automatycznie uwzględniona w rozliczeniu PIT 2023. Jak tłumaczy MF ,, Po tej zmianie emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP, nie musi składać żadnego wniosku. Wystarczy, że taki wniosek wypełnił w PIT-37, PIT-36 albo PIT-OP w latach ubiegłych, a informacje w nim podane są aktualne”. MF uczula jednak, że ,,Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym (nie składają zeznania PIT-37 albo PIT-36)”.

Wycofanie zgody na automatyczne przekazanie 1,5% dla OPP

Emeryci, którzy w latach ubiegłych przekazywali 1% swojego podatku, a którzy zmienili zdanie, nie muszą obowiązkowo przekazywać 1,5% PIT w rocznych rozliczeniach w 2023 roku. Aby wycofać swoją zgodę należy na nowo wypełnić i złożyć druk PIT-OP, wypełniając w nim rubrykę dotyczącą wycofania zgody.