Ustawowy obowiązek rejestracji przedsiębiorców w portalu Cieplo.gov.pl

Redakcja PIT.pl

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono statystyki dotyczące rządowej porównywarki cen węgla – Cieplo.gov.pl. Korzystanie z niej jest bezpłatne dla kupujących i sprzedających. Przedsiębiorcy są jednak ustawowo zobowiązani do rejestracji w niej. 

– „Na portalu mamy obecnie zarejestrowanych 1208 przedsiębiorców i ponad 5 mln odsłon. Prezentowane są składy węgla z każdego województwa. Zależy nam na tym, żeby obywatele mieli możliwość wyszukania rzetelnych dostawców i porównania cen surowca dostępnego w najbliższej okolicy. Dlatego dostawcy mają obowiązek podawać aktualne ceny” –  mówił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Cyfryzacja / KPRM

Transparentność i rzetelność

Od 26 września br. dostępny jest portal www.cieplo.gov.pl, który służy do prezentowania cen węgla oferowanego przez przedsiębiorców wpisanych na listę Pośredniczących Podmiotów Węglowych, klientom indywidualnym. Serwis łączy konsumentów i sprzedawców, ułatwiając zakup surowca.

Zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, sortymencie, cenie oraz pochodzeniu.

Treści prezentowane na portalu zostały ustandaryzowane, co ułatwia odnajdywanie potrzebnych informacji bez względu na to, kto je udostępnia. – „Jest to szczególnie ważne dla osób rzadziej korzystających z internetu lub mających trudności w rozróżnieniu i ocenie wiarygodności oferentów” – tłumaczył sekretarz stanu.

Ustawowy obowiązek rejestracji

Porównywarka cen węgla to też cenne narzędzie promocyjne dla sprzedawców – pozwala dotrzeć do dużej liczby potencjalnych klientów. Najwięcej przedsiębiorców zarejestrowało się w województwach: wielkopolskim (190), śląskim (160) i łódzkim (147). Najmniej w województwach: zachodniopomorskim (22), lubuskim (33) i opolskim (40). – „Przypominam przedsiębiorcom o ustawowym obowiązku rejestracji na portalu. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, należy liczyć się z karą w wys. 15 tys.” – dodał minister Cieszyński.

 

Korzyści dla przedsiębiorców:

  • Możliwość dotarcia do dużej liczby klientów (narzędzie promocyjne dla sprzedawców).
  • Wzrost rozpoznawalności przedsiębiorcy w regionie.
  • Budowanie zaufania klientów – portal prezentuje sprzedawców, którzy w jasny sposób prezentują swoje oferty wraz z cenami.

Korzyści dla obywateli:

  • Serwis zbiera informacje o punktach sprzedaży węgla, sortymencie, cenie oraz pochodzeniu surowców.
  • Dotarcie do wiarygodnych i rzetelnych dostawców surowca w najbliższej lokalizacji.
  • Gwarancja transparentności – przedsiębiorcy wpisani na listę Pośredniczących Podmiotów Węglowych.
  • Mniejsze ryzyko nadużyć /bycia oszukanym/, szczególnie ważne w przypadku starszych, samotnych osób.
  • Oszczędność czasu.

Źródło: KPRM

Inne podatki