Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Święta i długie weekendy w 2017 roku

Iwona Maczalska 21.02.2017 09:00 (aktualizacja: )

Święta i długie weekendy w 2017 roku

W 2017 roku pracownicy mogą wyczekiwać aż 6 długich weekendów, które przy odpowiednim zaplanowaniu dadzą wiele dodatkowych dni wolnych od pracy.

Rok 2017 jest rokiem obfitym w dni wolne od pracy. Jak wynika z kalendarza w tym roku występuje aż 115 dni wolnych od pracy, w tym 13 dni świątecznych (9 przypadających w ciągu tygodnia, 4 przypadające w weekendy). Jeżeli skrupulatnie zaplanujemy swój urlop, to przy wykorzystaniu kilku dni urlopu wypoczynkowego możemy skorzystać z aż 6 długich weekendów.

Święta i długie weekendy w 2017 roku

Źródło: YAY foto

Długie weekendy w 2017 roku

Pierwszy z długich weekendów przypadł już na samym początku roku za sprawą święta Trzech Króli (6-8 stycznia), a kolejny 3-dniowy w środku kwietnia (15-17 kwietnia) w związku ze świętem Wielkanocy.

Niepowtarzalną szansę wykorzystania najdłuższego, bo aż 9 – dniowego weekendu dają nam święta 1 i 3 maja przypadające w poniedziałek i środę. Aby z niego skorzystać wystarczy wykorzystać jedynie 3 dni urlopu wypoczynkowego (wtorek, czwartek i piątek).

Wykorzystując 1 dzień urlopu wypoczynkowego (16 czerwca – piątek) będziemy mogli udać się na kolejny długi weekend już w czerwcu za sprawą święta Bożego Ciała (15 czerwiec), które zawsze przypada w czwartek.

Kolejny długi weekend przypadnie dwa miesiące później – w sierpniu za sprawą święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (wtorek). Wykorzystując zatem 1 dzień urlopu wypoczynkowego w poniedziałek 14 sierpnia możemy wypoczywać 4 dni.

Jeżeli chodzi o dni wolne w święto Wszystkich Świętych to przypadnie ono w środę. Z kolei 11 listopada to sobota. W listopadzie nie wykorzystując większej liczby dni urlopu wypoczynkowego nie zyskamy zatem możliwości dłuższego wypoczynku.

Na ostatni w 2017 roku długi weekend możemy liczyć w grudniu, w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Ze względu na to, że w 2017 roku Wigilia 24 grudnia przypadnie w niedzielę, a pierwszy i drugi dzień świąt w poniedziałek i wtorek 25-26 grudnia, to w święta te będziemy wypoczywać 4 dni. Wykorzystując jednak 3 dni swojego urlopu wypoczynkowego wydłużymy sobie wypoczynek aż do 9 dni.

1 dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę w 2017 roku

Ponieważ w 2017 roku przypada jedno ze świąt w sobotę – 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), pracownicy uzyskają dodatkowy dzień wolny z tego tytułu. Każde bowiem święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy).

Iwona Maczalska, VAT.pl