Rozlicz PIT bez przepisywania szczegółowych danych

14.04.2016 11:00 (aktualizacja: )

Jak uprościć i skrócić czas rozliczania rocznej deklaracji PIT? Wystarczy pobrać dane z wstępnie wypełnionego zeznania PFR PIT i uzupełnić rozliczenie oulgi, z których chcemy skorzystać.

 Rozlicz PIT bez przepisywania danych

Źródło: FORUM

Taką opcję oferuje nam bezpłatny program do rozliczeń rocznych PIT FORMAT. Dzięki uruchomionej przez Ministerstwo Finansów pod koniec marca usłudze wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej, nasz program PIT został wzbogacony o funkcję importu danych z PFR PIT.

Udogodnienia dla PIT-37 i PIT-38

Usługa PFR PIT została po raz pierwszy udostępniona dla podatników rok temu, w sezonie rozliczeń podatkowych za 2014 rok. Wówczas mogli z niej skorzystać tylko podatnicy będący osobami fizycznymi, którzy wypełniali druk PIT-37 na podstawie informacji PIT-11.

W tym roku Ministerstwo Finansów rozbudowało tą funkcjonalność o kolejny formularz, czyliPIT-38 adresowany głównie do osób, które otrzymały PIT-8C np. z biura maklerskiego (dochody kapitałowe).

Jak skorzystać z importu danych z PFR PIT w programie PIT FORMAT?

Po uruchomieniu programu, należy z górnego menu wybrać opcję PFR.

Źródło: program PIT FORMAT

Po rozwinięciu menu PFR mamy kilka opcji do wyboru.

Źródło: program PIT FORMAT

Aby zaimportować dane z serwerów Ministerstwa Finansów, należy podać imię i nazwisko podatnika oraz numer PESEL lub NIP i datę urodzenia. Dodatkową daną autoryzacyjną jest kwota przychodu z posiadanych informacji:

  • PIT-11,
  • PIT-40A/11A (w przypadku emerytur, rent i innych zasiłków wypłacanych przez ZUS) oraz z
  • PIT-8C (np. stypednia lub dochody kapitałowe z giełdy) lub
  • PIT-R (diety posłów, radnych i osób pełniących funkcje społeczne).

Dzięki takiemu importowi danych nie musimy ręcznie przepisywać kwot poszczególnych składek ZUS czy wielkości zaliczek pobranych na podatek w trakcie roku.
W ten sposób czas wypełnienia naszego PIT znacząco skraca się.

PIT rozlicz do 2 maja

Do końca rozliczeń zostało już tylko kilkanaście dni. Ostateczny termin w tym roku mija w poniedziałek 2 maja 2016 roku o północy.

/ks