Zmieniony Twój e-PIT będzie bezpieczniejszy? Ministerstwo zapewnia, że tak

O ile miesięczne deklaracje rozliczeniowe PIT-4, PIT-5 i PIT-5L nie obowiązują już prawie 7 lat, to tytuł przelewu zaliczki na podatek cały czas brzmi tak samo, jak nieobowiązująca już deklaracja.
Przepisy dość szczegółowo wskazują zakres danych, jakie powinny znaleźć się na poleceniu przelewu. W szczególności zlecenie płatnicze przeprowadzone w formie elektronicznej (bankowość elektroniczna) powinno zawierać dane identyfikujące wpłacającego, w tym identyfikator podatkowy, oraz powinno wskazywać tytuł wpłaty, przy czym niepodanie lub błędne podanie tych informacji stanowi podstawę do odmowy realizacji wpłaty gotówkowej lub polecenia przelewu (art. 60 ust 5 ustawy – Ordynacja podatkowa).
Natomiast w rozporządzeniu w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego (Dz. U. 2008, nr 236, poz. 1636) w obowiązkowym do wypełnienia polu symbol formularza lub płatności wskazać należy:
W przypadku dokonywania wpłaty na rzecz urzędu skarbowego symbol płatności musi być zgodny z symbolem określonym w przepisach dotyczących wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych.
Obecna zasada zapłaty zaliczek na podatek dochodowy nie wynika z jakiegokolwiek zeznania czy deklaracji podatkowej. Podanie prawidłowego tytułu jest o tyle istotne, że brak określenia, na poczet jakiego zobowiązania dokonywana jest płatność, spowoduje zaliczenie zapłaty na poczet zobowiązania o najdawniejszej dacie płatności lub proporcjonalnie na poczet innych zobowiązań podatkowych dokonującego przelewu (np. odsetek za zwłokę).
Praktyka pokazuje, że organy podatkowe respektują cały czas tytuł PIT-5 (odpowiednio PIT-4, PIT-5L), niemniej patrząc od strony formalnej, tytuł taki nie jest prawidłowy. Obecnie przelew z oznaczeniem PIT-5 może zostać uznany za nie wskazujący żadnego konkretnego zobowiązania podatnika. Z drugiej strony praktyka oznaczenia płatności jako „zaliczka na podatek PIT” bywa również podnoszona przez urzędników jako niewłaściwa i niezgodna z zapisami rozporządzenia.
Piotr Szulczewski
PIT.pl