Umorzone składki ZUS zdrowotne w 2020 roku. Jak wypełnić PIT-16A?

Na stronie Ministerstwa Finansów w dniu 19.02.2018 r. można było zapoznać się z danymi osobowymi podatników oczekujących na zwrot nadpłaconego podatku PIT – numerem PESEL i NIP i powiązanych z nimi kwotami przychodu podatników za rok poprzedni, a także informacją o przynależności do urzędu skarbowego – podaje serwis niebezpiecznik.pl. Problem pojawił się w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Problem danymi osobowymi w serwisie o zwrocie nadpłaty PIT na www.finanse.mf.gov.pl / YAY foto
Obecnie aplikacja wskazująca przybliżony termin zwrotu nadpłaty podatku działa poprawnie. Na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/zwrot-nadplaty-pitpodatnicy mają możliwość zapoznać się ze statusem rozpatrywania swojego zwrotu.
Zgodnie z informacją na stronie, jeśli wprowadzone dane są poprawne i w aplikacji jest dostępna informacja o złożonym zeznaniu podatkowym otrzymasz jedną z informacji:
co oznacza, że wskazany etap realizacji zwrotu nadpłaty został w urzędzie zrealizowany.
albo
co oznacza, że proces zwrotu nadpłaty w urzędzie skarbowym jeszcze trwa.
Weryfikacja podatnika sprawdzającego status zwrotu odbywa się na podstawie danych PESEL/NIP oraz przychodu z roku poprzedniego (inaczej niż przy wysyłce e-deklaracji - w pełnych złotych).
Jak podał serwis niebezpiecznik.pl, aby obejrzeć cudze dane wystarczy wejść na formularz o danych (a czasem wejść i kilkukrotnie odświeżyć stronę).
Źródło: finanse.mf.gov.pl
Kłopot prawdopodobnie został szybko zauważony i naprawiony, gdyż w godzinach wieczornych nie udało się już błędu wywołać. Błąd powstał prawdopodobnie po stronie programistycznej – dane wpisywane przez jednego podatnika mogły być widoczne przez wszystkich korzystających w danym okresie z aplikacji aż do momentu, w którym nie zostały wpisane kolejne informacje przez kolejnego podatnika.
Tym niemniej nadal w serwisie (podobnie jak w poprzednim roku) nie stosuje się szyfrowania danych co pozwala na proste ich przechwycenie przed dostarczeniem do serwerów Ministerstwa Finansów.
Dane wykorzystane mogą zostać do wysyłki w sposób nieprawidłowy innych deklaracji podatkowych, które można podpisać danymi autoryzującymi. Jeżeli dane zostaną połączone z imieniem i nazwiskiem, to uzyskujący dane będzie mógł w dowolny sposób korygować składane przez podatnika deklaracje podatkowe, narażając go na odpowiedzialność karną skarbową oraz dodatkową odpowiedzialność za nieterminowe i niewłaściwe rozliczanie podatków.
Piotr Szulczewski, PIT.pl
Zarówno polecenie przelewu bankowego, jak i wpłata gotówkowa odbywa się na podstawie druku, na którym wskazać należy podstawowe informacje w ściśle określony sposób. Zastosowanie go dotyczy zarówno druków udostępnianych w bankach, dostępnych w systemach bankowości elektronicznych, jak i druków udostępnianych w instytucjach płatniczych (np. na poczcie). Pola tych druków muszą być jednolite, tzn. zawierać szereg pozycji, które podatnik musi wypełnić. W przypadku wpłaty na PIT podatnik podaje następujące dane:
<< Nadpłata i niedopłata w zeznaniu PIT za 2017 rok >>
Prawidłowe grupowanie cyfr przedstawiono poniżej:
70 1020 1036 0000 0789 8941 1111
W - wpłata gotówkowa
P - polecenie przelewu
Dla polecenia przelewu należy przekreślić za pomocą „X” znak W, natomiast dla wpłaty gotówkowej znak P
o Numer Identyfikacji Podatkowej, to należy wpisać N,
o nr REGON, to należy wpisać R,
o nr PESEL, to należy wpisać P,
o serię i numer dowodu osobistego, to należy wpisać 1,
o serię i numer paszportu, to należy wpisać 2,
o numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, to należy wpisać 3,
Terminem zapłaty jest:
Należy jednak uważać przy przelewach zagranicznych - w przypadku polecenia przelewu z rachunku bankowego podatnika w banku lub instytucji kredytowej lub rachunku płatniczego podatnika w unijnej instytucji płatniczej lub unijnej instytucji pieniądza elektronicznego, niemających siedziby lub oddziału na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za termin zapłaty podatku uważa się dzień złożenia zlecenia płatniczego przez podatnika, jeżeli wpłacana kwota zostanie uznana na rachunku bankowym organu podatkowego nie później niż do końca następnego dnia roboczego po otrzymaniu zlecenia (lub terminie o jeden dzień roboczy dłuższym, w przypadku gdy dostawca płatnika otrzymał zlecenie płatnicze w postaci papierowej). W razie przekroczenia tego terminu za termin zapłaty uważa się dzień uznania kwoty na rachunku bankowym organu podatkowego.
Jeżeli podatnik nie sprecyzuje, na rzecz jakiego podatku dokonuje wpłaty, wówczas dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności, chyba że podatnik wskaże, na poczet którego zobowiązania dokonuje wpłaty. Oznaczenie tytułu płatności eliminuje księgowanie dowolne ze strony organu.
Jeżeli jednak na podatniku ciążą koszty doręczonego upomnienia, dokonaną wpłatę zalicza się w pierwszej kolejności na poczet tych kosztów.
Natomiast jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z tytułu zaliczek na podatek, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet zaliczki, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności.
Jeżeli dokonana jest natomiast płatność zaległego podatku i wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę.
adw. Łukasz Wieszczeczyński,
Kancelaria TWZ