1500 zł na opiekę nad dzieckiem, nowe urlopy i krótszy czas pracy –zmiany dla rodziców i pracowników

Coraz częściej wartość komunijnych prezentów przekracza kilka tysięcy złotych. Tak wystawne podarunki mogą podlegać opodatkowaniu. Darowizna na rzecz dzieci, również tych w wielu niższym niż 18 lat, może być opodatkowana.
Czynności przed urzędem skarbowym w imieniu 8-9 latka dokonywać będą jego rodzice lub opiekunowie prawni. Dziecko nie posiada bowiem pełnej zdolności do czynności prawnych.
Chrześniak zapłaci podatek za komunijne prezenty
Większość prezentów pozostanie zwolniona z opodatkowania jako darowizna, ale dopiero po ich zgłoszeniu urzędowi skarbowemu. Do zgłoszenia służy druk SD-Z2, który złożyć należy w terminie do sześciu miesięcy licząc od daty darowizny. Taka procedura zwalnia z podatku uzyskujących darowiznę niezależnie od jej wartości. Dotyczy jednak wyłącznie prezentów od wstępnych (rodziców, przysposabiających, dziadków, pradziadków), rodzeństwa, ojczyma i macochy.
O ile wartość darowizny nie ma znaczenia, to ważne jest przestrzeganie terminu, w którym dojdzie do złożenia deklaracji podatkowej. Druk podpisany powinien być przez rodziców lub opiekunów, a w treści druku widnieć powinny dane dziecka.
Zgłoszenie nie jest konieczne, gdy wartość prezentu łącznie z innymi darowiznami od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym otrzymano prezent komunijny, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9.637 zł.
Prezenty od innych osób też podlegają opodatkowaniu. Tu zwolnienie obejmuje nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:
Do tych wartości zgłoszenie darowizn nie jest obowiązkowe. Jeżeli ich wartość jest jednak wyższa, naliczony będzie podatek od spadków i darowizn, który wynosi od 3 do 12%, w zależności od stopnia pokrewieństwa między obdarowanym a darczyńcą.