Pracodawca znajdzie na PUE ZUS dane o kwarantannie i izolacji do zasiłku chorobowego

Katarzyna Sudaj

ZUS udostępni płatnikom składek informacje o pracownikach, którzy odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. Dane te są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych przez pracodawcę.

Pracodawca znajdzie na PUE ZUS dane o kwarantannie i izolacji do zasiłku chorobowego
Źródło: FORUM

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował wczoraj, że trwają techniczne prace na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, które mają umożliwić płatnikom składek wgląd w dane o kwarantannie i izolacji pracowników, za których płacą składki. 

Nowa zakładka w menu bocznym PUE ZUS

Po zalogowaniu się na PUE ZUS w menu bocznym pojawi się nowa zakładka - Kwarantanna i izolacja domowa, a po wejściu w nią pojawi się tabela, w której będą prezentowane odpowiednie dane.

W widoku przeznaczonym dla płatnika składek (pracodawcy) znajdą się m.in.:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • PESEL lub nr dokumentu tożsamości ubezpieczonego,
  • typ decyzji (kwarantanna/izolacja),
  • okres trwania kwarantanny lub izolacji (data początku i końca).

Te dane trafią na profil PUE ZUS płatnika składek oraz samego ubezpieczonego. Będzie można filtrować prezentowane informacje. Obecnie trwa testowanie oprogramowania, a uruchomienie nowej funkcji zaplanowano na sobotę 31 października. Stąd dziś wieczorem zostały zaplanowane prace serwisowe na PUE ZUS od godz. 22:00 w piątkowy wieczór do godziny 3:00 dnia następnego. W związku z tym mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do portalu Platformy Usług Elektronicznych i poszczególnych jego funkcji.

Ubezpieczonemu na kwarantannie przysługuje zasiłek - także w izolacji domowej

Osobie skierowanej przez sanepid na kwarantannę przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

» Jak założyć konto w PUE ZUS?

Dotychczas do wypłaty zasiłku chorobowego z powodu covid-19 potrzebna była:

  • decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którą należało przekazać odpowiednio do ZUS lub pracodawcy (w zależności od tego, kto wypłacał świadczenie) albo
  • oświadczenie osoby odbywającej kwarantannę po przekroczeniu granicy RP, osoby, która mieszkała razem z tą osobą albo osoby, która mieszkała z osobą, która była na kwarantannie na podstawie decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo
  • oświadczenie osoby odbywającej kwarantannę, jeśli decyzja została jej doręczona w inny sposób niż w formie pisemnej, np. ustnie (jeśli okres kwarantanny lub izolacji przypadał od 10 do 21 października). Podstawą do wypłaty świadczeń była więc ta decyzja lub oświadczenie wraz z wnioskiem o zasiłek.

Kilka dni temu nastąpiła zmiana. Od 24 października 2020 r. podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

» Kwarantanna pracownika: teraz nie będzie trzeba przekazywać decyzji Sanepidu do ZUS

Nie będzie już potrzebna decyzja, czy oświadczenie, a ZUS samodzielnie pozyska odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia. Dane, które trafią do ZUS będą dotyczyły osób, których kwarantanna lub izolacja trwała w dniu 22 października albo zacznie się po tym dniu.

ZUSChoroba, wypadekKoronawirus w Polsce