Polski ład 2.0 Składka zdrowotna do odliczenia już w lipcu przez liniowców

Iwona Maczalska

Dzięki najnowszym przepisom Polskiego Ładu przedsiębiorcy na podatku liniowym już niebawem będą mogli odliczyć skumulowaną za miesiące styczeń – czerwiec składkę zdrowotną. Jeśli zrobią to w lipcu, obniżą znacząco należny podatek za czerwiec.

» MF zmienia zdanie. Składka zdrowotna będzie wliczana w koszty

Trwają konsultacje społeczne poprawek do pierwotnej wersji Polskiego Ładu. W myśl zaproponowanych zmian, zmienić ma się nie tylko wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych (obniżka z 17 do 12%), lecz również pojawi się możliwość zaliczenia w koszty składki zdrowotnej w przypadku niektórych przedsiębiorców. Mowa o firmach opodatkowanych podatkiem liniowym. Wspomniani przedsiębiorcy będą mogli dokonać odliczenia składki zdrowotnej. Będzie one jednak objęte limitem rocznym 8700 zł.

Zdrowotną na liniowym odlicz już w lipcu

Źródło: shutterstock

Odliczenie skumulowanej w pierwszym półroczu 2022 składki zdrowotnej

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna – przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym już w lipcu będą mieli możliwość potrącenia swojej składki  zdrowotnej za pierwsze półrocze, co pozwoli im na zredukowanie podatku za czerwiec – nawet do zera.

– Już w lipcu rozliczając się za czerwiec, podatnicy będą mogli potrącić składki zdrowotne zapłacone od stycznia i zredukować zaliczkę na podatek, przy niskich dochodach nawet do zera. Jeżeli w tym miesiącu nie wystarczy dochodu, to będzie można potrącać składki w kolejnych okresach, aż do wyczerpania limitu, czyli przykładowo u liniowców do kwoty 8700 zł – wyjaśnia Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

Możliwość zredukowania skumulowanej w okresie styczeń – lipiec 2022 składki zdrowotnej zakładają nowe, projektowane przepisy Polskiego Ładu. W myśl art. 17.3. ,, Podatnicy, o których mowa w art. 44 ust. 6h ustawy zmienianej w art. 1, dokonujący wpłaty zaliczki miesięcznej w wysokości określonej zgodnie z art. 44 ust. 6b ustawy zmienianej w art. 1, mogą pomniejszyć wysokość tej wpłaty za miesiące od lipca 2022 r. do grudnia 2022 r. o kwotę stanowiącą 19% zapłaconych od stycznia 2022 r. do czerwca 2022 r. składek na ubezpieczenie zdrowotne podlegające odliczeniu na podstawie art. 44 ust. 6j ustawy zmienianej w art. 1. „. Pokreślić należy, że wspomniane przepisy dotyczą przedsiębiorców na podatku liniowym, którzy opłacają zaliczki PIT w formie uproszczonej, czyli w stałych comiesięcznych kwotach.

Składka zdrowotnaPolski ŁadPodatek PIT