Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Podwyższone stawki VAT 23 i 8 proc. przynajmniej do końca 2019 roku

Katarzyna Sudaj 22.11.2018 08:22 (aktualizacja: )

Posłowie dyskutowali nad projektem nowelizacji ustawy od podatku od towarów i usług, która zakłada przedłużenie okresu obowiązywania podwyższonych stawek VAT na kolejne lata.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, obowiązujące od 2011 roku podwyższone stawki 8 i 23 proc., miały obowiązywać do końca 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że okresowe stawki tego podatku pozostaną z nami na kolejne lata.

Rząd nie pozwoli na obniżkę podatku VAT ze względu na wpływy budżetowe

Na rozpoczętym wczoraj posiedzeniu Sejmu, posłowie nie poparli wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT, która uzależnia utrzymanie podwyższonych stawek VAT 8 i 23 proc. od osiągnięcia określonych wskaźników, a tym samym przedłuża obowiązywanie stawek co najmniej na 2019 rok. Jak potwierdził wiceminister finansów Filip Świtała w uzasadnieniu do projektu po jego pierwszym czytaniu, wskaźniki przyjęte przez Ministerstwo Finansów, które pozwoliłyby na obniżenie stawek VAT do 22 proc. i 7 proc., możliwe będą do osiągnięcia najprawdopodobniej w 2019 roku.

Nowa matryca stawek VAT

Rządowy projekt okres obowiązywania stawek VAT oraz stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników w wysokości 7 proc. i stawkę ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych w wysokości 4 proc. uzależnia od warunków relacji długu do PKB. Po pierwsze dług publiczny pomniejszony o wartość gotówki, jaką resort ma na swoich rachunkach, musi utrzymywać się powyżej 43 proc. PKB. Po drugie różnica między deficytem sektora finansów publicznych a celem, do którego Polska zobowiązała się zmierzać, ma być większa niż 6 proc. PKB.

Teraz projekt nowelizacji ustawy trafi do sejmowej komisji i będzie dalej procedowany.

[aktualizacja 23.11.2018]: Nowelizacja ustawy zakładająca wydłużenie obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 proc. i 8 proc. została w czwartek przyjęta przez Sejm.

Źrodło: na podstawie PAP

VAT