Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Podatek solidarnościowy zapłacą nie tylko najbogatsi

Iwona Maczalska

Rząd poinformował, że podatek solidarnościowy obejmie około 25 tysięcy osób. Okazuje się jednak, że na wsparcie dla niepełnosprawnych zrzucą się nie tylko najbogatsi lecz także wszyscy Polacy.

[aktualizacja 20.11.2018]:Prezydent podpisał ustawę o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Rząd ujawnił szczegóły powstania tzw. Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Nowy podatek w wysokości 4% objąć ma najlepiej zarabiające osoby fizyczne oraz pobierany ma być od nadwyżki rocznych dochodów powyżej 1 mln zł. Jak wynika z informacji przekazanej przez Ministra Finansów podatek solidarnościowy powinien być traktowany jako podatek od dochodu z różnych źródeł. Chodzi o dochody z pracy, działalności gospodarczej, czy też dochodów kapitałowych. Okazuje się zatem, że najbogatsi nie będą jedynym źródłem finansowania tego podatku.

 

Powstanie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

 

Podatek solidarnościowy. Kto go zapłaci?

Rząd chce, aby Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych finansowany był z dwóch źródeł - z daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4% od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln za rok podatkowy ora ze składki na Fundusz Pracy. Nie jest zatem prawdą, że podatek solidarnościowy finansowany będzie wyłącznie z dochodów osób najbogatszych. Fundusz Pracy zasilany jest bowiem składkami pobieranymi od wszystkich wypłacanych wynagrodzeń.

Jak twierdzi ekspert podatkowy Marek Kolibski z KNDP w wywiadzie dla TVNbis.pl ,,Podatek dotknie większą grupę. - Myślę tutaj przede wszystkim o firmach rodzinnych, które rozliczają się podatkiem liniowym. Ich jest ponad pół miliona. Nie wierzę w to, że w grupie przedsiębiorstw o dochodach powyżej miliona złotych jest tylko 25 tysięcy osób. Może być ich o połowę więcej. A przecież nie tylko tej grupy ma dotyczyć nowa danina”.

Według Marka Kolibskiego ,,przedsiębiorcy będą stanowić około 80 proc. grupy osób objętych nowym podatkiem. - Bo właśnie w tej grupie znajdą się przede wszystkim osoby, które mają dochody wyższe niż milion złotych”.

Krążą głosy, że daniną solidarnościową rząd planuje wprowadzić nowy – trzeci próg podatkowy. Osoby zarabiające powyżej 1 mln zł rocznie zapłacą dodatkowe 4 proc. podatku od dochodu powyżej tej granicy.

 

ZUSInne podatki