Do kiedy można składać rozliczenia PIT za 2020 rok?

Od 2017 r. przewiduje się zmiany w zasadach prowadzenia KPiR. Wynikają one z przepisówzmniejszających koszty podatkowe w przypadku dokonywania płatności powyżej 15.000 zł z pominięciem rachunku bankowego.
Źródło: YAY foto
Od 2017 roku przepis art. 22p ustawy PIT wyłączy z kosztów uzyskania przychodów wydatek w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji, została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Chodzi o taką część płatności, dla której:
W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą:
- w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.
Koniecznym stało się określenie zasad sporządzania dokumentu, na podstawie którego dokonać należy księgowania w KPiR, a także ustalenie zasad korygowania spisu z natury o wartość zmniejszenia.
>>> Nowe przepisy dot. skutków podatkowych przy regulowaniu płatności
w formie gotówkowej od 1 stycznia 2017 r. <<<
Zgodnie z proponowanymi zmianami księgowanie odbywać może się na podstawie dokumentów określających zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów (zwiększenie przychodów) na podstawie art. 22p ustawy o podatku dochodowym (dowody zmniejszenia kosztów/zwiększenia przychodów), zawierających co najmniej:
a) datę wystawienia dokumentu oraz miesiąc, w którym dokonuje się zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów),
b) wskazanie faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku), wskazanie umowy albo innego dokumentu, stanowiących podstawę do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z płatnościami dotyczącymi transakcji określonych w art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.3)) dokonanych bez pośrednictwa rachunku płatniczego,
c) wskazanie kwoty, o którą podatnik zmniejsza koszty uzyskania przychodów (zwiększa przychody),
d) podpis osoby sporządzającej dokument
Zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów w KPiR dokonuje się poprzez wpisanie kwoty zmniejszenia ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym. Choć zasada ta nie wynika bezpośrednio z zapisów zmienianego rozporządzenia, zapisów zwiększających przychód dokonywać należy dodając określony przychód (ze znakiem plus po stronie przychodów).
Wartość spisu z natury pomniejsza się o kwotę, o którą podatnik zmniejszył koszty uzyskania przychodów (zwiększył przychody) na podstawie art. 22p ustawy o podatku dochodowym, jeżeli zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów (zwiększenie przychodów) związane było z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, objętych tym spisem.
Pomniejszenia dokonuje się o tę część kwoty zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów), która przypada na towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady, objęte tym spisem.
Na spis z natury nie wpływa natomiast korekta w przypadku nabycia innych składników majątku (np. amortyzowanych środków trwałych, wyposażenia).
Piotr Szulczewski, VAT.pl