PIT został złożony, ale tak jakby go nigdy nie było

30.04.2013 09:00 (aktualizacja: )

Iwona KarkusKoniec terminu złożenia rocznych rozliczeń PIT za 2012 rok zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas oddycha z ulgą mając już rozliczenia za sobą, inni walczą z czasem i PIT-ami starając się złożyć deklaracje w terminie. Podatniku, nawet jeśli swoją deklarację już dawno wysłałeś do US zastanów się, czy nie zapomniałeś o jej podpisaniu.

Wielu podatników co roku składających tradycyjne (papierowe) deklaracje PIT w swoich urzędach skarbowych żyje w przekonaniu, że najważniejszym warunkiem prawidłowego rozliczenia z fiskusem jest podanie właściwych kwot w deklaracji i złożenie jej w terminie. Niestety nic bardziej mylnego. Jednym z najczęstszych błędów popełnianym przez podatników preferujących tradycyjne, papierowe rozliczenia jest niezłożenie podpisu pod wypełnioną deklaracją.

Bezpłatne konsultacje podatkowe już dziś!


PIT jest, ale tak jakby go nie było

Roczne, niepodpisane rozliczenie PIT nawet jeśli zostało złożone w terminie nie powoduje żadnych skutków prawnych, a więc w świetle prawa jest nieważne. Oznacza to, że podatnik, który popełnił taki błąd w swojej deklaracji zmuszony będzie wypełnić swoją deklarację jeszcze raz w właściwym dla siebie urzędzie skarbowym. Dlatego warto, by każdy podatnik, który dokonał już rozliczenia zastanowił się, czy aby na pewno złożył podpis pod swoim formularzem. Podatnicy zobowiązani są do podpisania deklaracji w następujących polach:

Deklaracja Numer pola Przez pełnomocnika
PIT-36 321 323
PIT-36L 115 116
PIT-37 135 137
PIT-38 64 66
PIT-39 57 58

Należy podkreślić, że deklaracji PIT za podatnika nie może podpisać żadna inna, nieuprawniona do tego osoba – nawet urzędnik skarbowy. Jedyną osobą uprawnioną jest pełnomocnik posiadający pełnomocnictwo do złożenia rocznego rozliczenia PIT w imieniu podatnika.


Podpis konieczny również przy wspólnym rozliczeniu małżonków

Od rozliczeń rocznych PIT składanych za rok 2010 zmianie uległy zasady składania tradycyjnych zeznań podatkowych wspólnych dla obojga małżonków. Od tego czasu podatnicy rozliczający się wspólnie nie muszą już oboje składać swojego podpisu na deklaracji. Złożenie podpisu przez jednego z nich będzie oznaczało skuteczne złożenie wniosku i nie będzie wymagało składania korekty. Należy jednak pamiętać, że współmałżonek podpisuje taką deklarację pod rygorem odpowiedzialności w sytuacji braku zgody drugiego współmałżonka.


E-deklaracje ważne bez podpisu

Składając swój PIT za pomocą tej formy rozliczenia podatnik może liczyć nie tylko na oszczędność czasu lecz także na liczne udogodnienia m.in. związane z brakiem konieczności podpisywania niektórych deklaracji. Wśród nich znajdują się PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Iwona Karkus
PIT.pl