Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

PIT-WZ przy logowaniu na konto bankowe

Katarzyna Sudaj 13.04.2017 10:00 (aktualizacja: )

Jednym z najprostszych sposobów na wypełnienie obowiązku złożenia deklaracji rocznej PIT jest złożenie wniosku PIT-WZ o wypełnienie naszego zeznania przez urząd skarbowy. Można to zrobić podczas logowania na konto bankowe. Masz czas tylko do 18 kwietnia.

PIT-WZ przy logowaniu na konto bankowe

 Źródło: inteligo.pl, opracowanie własne

Wniosek PIT-WZ służy do przesłania do fiskusa informacji o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ci ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Urząd skarbowy na podstawie posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych i danych z wniosku PIT-WZ przygotuje zeznanie podatkowe. Wnioski można wypełniać w okresie 15.03-18.04.2017 r.

Jak złożyć PIT-WZ?

Wniosek ten można złożyć za pośrednictwem strony Ministerstwa Finansów czy aplikacji e-Deklaracje Desktop. Jednak bardzo wygodną opcją jest wypełnienie PIT-WZ w programie do rozliczeń rocznych i wysłanie go online bezpośrednio z programu.

Jednak najwygodniejszym sposobem, nie wymagającym instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania czy też wchodzenia na dodatkowe strony wydaje się skorzystanie z możliwości wypełnienia wniosku PIT-WZ po zalogowaniu się na swoje konto bankowe. Informacja o takiej możliwości pojawia się zaraz po zalogowaniu lub jest dostępna w zakładce e-Urząd.

 

 Źródło: ipko.pl, opracowanie własne

Trzy duże banki oferują w pierwszy roku funkcjonowania wniosku PIT-WZ taką możliwość:

  • PKO Bank Polski (wraz z Inteligo),
  • BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻOptima) i
  • Raiffeisen POLBANK.

Natomiast Bank Millennium i ING Bank Śląski (przez system Moje ING) oferują w swoim systemie możliwość założenia Profilu Zaufanego, który umożliwi złożenie wniosku PIT-WZ za pośrednictwem Portalu Podatkowego.
Złożenie PIT-WZ nie wymaga użycia e-podpisu. Wystarczą dane autoryzacyjne (tak samo, jak do tej pory przy rozliczaniu deklaracji podatkowych online).

Złożenie wniosku PIT-WZ musi zostać potwierdzone statusem 200 i otrzymaniem UPO. W ciągu 5 dni podatnik powinien otrzymać z urzędu skarbowego mailową informację o przygotowaniu zeznania PIT-37.

Podatnik ma możliwość zaakceptowania PIT-37 przygotowanego przez administrację skarbową. Jeśli natomiast nie zgadza się z wyliczeniami fiskusa, bądź chce uwzględnić w rozliczeniu jakieś dodatkowe ulgi, powinien odrzucić przysłaną mu deklaracje PIT-37 i złożyć własną w ustawowym terminie do 2 maja br.

W przypadku braku jakiegokolwiek działania (brak akceptacji bądź odrzucenia wypełnionego przez fiskusa PIT-37) po 2 maja 2017 roku zostanie ona automatycznie zaakceptowana. To dobra wiadomość dla zapominalskich, którzy nie narażą się na karę za brak rozliczenia rocznego. Zmienić szczegóły rozliczenia można zawsze składając korektę do pierwotnego PIT.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl