PIT tylko do północy

Katarzyna Sudaj 02.05.2016 10:00 (aktualizacja: )

Dziś o północy mija ostateczny termin na złożenie deklaracji rocznej PIT za 2015 rok i zapłatę należnego podatku. Kto jeszcze nie rozliczył swojego PIT-a, musi zrobić to dziś. Zostało kilkanaście godzin.

PIT tylko do północy

Źródło: FORUM

Ustawa przewiduje czas na rozliczenia do końca kwietnia. Jednak w tym roku 30 kwietnia przypada w sobotę, więc zgodnie z prawem termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy, czyli poniedziałek 2 maja 2016 roku. W ten sposób podatnicy zyskują dodatkowe dwa dni.

Jeśli ktoś nie zabrał się jeszcze za ten podatkowy obowiązek, to nie warto zwlekać na ostatnią chwilę, zwłaszcza, że majówka trwa i odpoczywając, łatwo zapomnieć o rocznym PIT. 

Do 2 maja 2016 roku rozliczyć muszą się osoby pracujące zarobkowo między innymi na umowę o pracę, umowę zlecenie czy też o dzieło, które powinny rozliczyć formularz PIT-37 lub w pewnych wypadkach PIT-36. Choć druk PIT-36 kojarzy się nam głównie z przedsiębiorcami prowadzącymi własną firmę lub rozliczającymi się z fiskusempodatkiem liniowym na PIT-36L.

Dochody kapitałowe pochodzące ze zbycia prywatnych papierów wartościowych lub udziałów w spółkach, podatnik powinien rozliczyć się wdeklaracji PIT-38.

Ostatni z formularzy składanych do urzędu skarbowego w terminie do 2 maja 2016 roku toPIT-39, czyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), dotyczące przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl