PIT-28 za 2022 rok. Jak rozliczyć online w 2023 roku?

Iwona Maczalska

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym oraz podatnicy, którzy osiągnęli w 2022 roku przychody z wynajmu, muszą dokonać rozliczenia na druku PIT-28. W jaki sposób najszybciej rozliczyć PIT-28 w 2023 roku online?

» Nie czekaj na Twój e-pit. Rozlicz PIT-28 za ryczałt i wynajem już w styczniu

Przedsiębiorcy, którzy w 2022 roku opodatkowali swoje przychody ryczałtem ewidencjonowanym oraz podatnicy wynajmujący mieszkania muszą do 2 maja 2023 roku dokonać rozliczenia przychodów na deklaracji PIT-28. Choć udostępnienie możliwość wysyłki PIT-28 za pomocą rządowej usługi Twój e-PIT planowane jest na 15 lutego, nie trzeba z tym czekać. Wysyłki PIT-28 online można dokonać już teraz za pomocą programu do wysyłki PIT-28 online.

PIT-28 za 2021 rok

Źródło: shutterstock

PIT-28 - jak wysłać online?

Przedsiębiorcy chcący rozliczyć deklarację PIT-28 online już dzisiaj, nie muszą z tym czekać. Wysyłki PIT-28 można dokonać za pomocą bezpłatnego programu e-pity, rekomendowanego przez redakcję PIT.pl. Za pośrednictwem programu e-pity w szybki i sprawny sposób nie tylko sporządzisz ale również dokonasz wysyłki PIT-28 do Twojego urzędu skarbowego. 

Program można pobrać klikając w poniższą grafikę.

PIT-28 przez Twój e-PIT

Kolejną możliwością rozliczenia PIT-28 online jest skorzystanie z rządowej usługi Twój e-PIT. Niestety należy uzbroić się w cierpliwość. Usługa zostanie bowiem udostępniona dopiero 15 lutego. 

Rozliczając PIT-28 za pośrednictwem Twój e-PIT warto zachować ostrożność. Udostępnione przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnione zeznanie PIT-28 wymagać będzie uzupełnienia danych podatkowych oraz zaakceptowania deklaracji. Brak samodzielnej akceptacji oraz wysyłki PIT-28 w innej formie będzie skutkowało niewywiązaniem się z obowiązku jakim jest rozliczenie dochodów za 2022 rok. 

PIT-28RyczałtWynajemRozliczenie roczne