PFR – wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, czyli jak urzędy skarbowe ułatwiają nam życie

04.03.2016 10:00 (aktualizacja: )

2016-03-04

Podobnie jak w rok temu, od 16 marca 2016 r. administracja podatkowa udostępni podatnikom składającym PIT-37 usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR – pre-filed tax return). Dodatkowo PFR obejmie w tym roku zeznanie PIT-38 za rok 2015.


źródło: YAY foto

Usługa będzie dostępna na Portalu Podatkowym (link otwiera nowe okno w innym serwisie). Mogą z niej skorzystać zarówno osoby rozliczające się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci.

Dzięki PFR nie musimy sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych PIT-ów (PIT-11, PIT-8C czy PIT-R), które dostaliśmy od płatników, np. od pracodawcy, a także informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A. Na Portalu Podatkowym znajdziemy oprócz PIT-37 również PIT-38, dotyczący rozliczenia przychodów z kapitałów pieniężnych, z danymi częściowo wprowadzonymi już przez urząd skarbowy.

Po pobraniu PFR pozostaje nam tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić o ulgi i odliczenia, jeśli z nich korzystamy, oraz przekazać 1% na OPP. I gotowe, można wysłać. Składanie zeznań podatkowych jeszcze nigdy nie było tak proste. PFR pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i oszczędność czasu i pieniędzy.

Potwierdzeniem rozliczenia się z wykorzystaniem PFR jest, tak samo jak w przypadku e-Deklaracji, UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania elektronicznego.

Oczywiście PRF to dodatkowa pomoc i propozycja, z której warto skorzystać – do czego wszystkich gorąca zachęcamy! Dla tradycjonalistów cały czas dostępne są dotychczasowe metody rozliczenia – drogą elektroniczną przez system e-Deklaracje lub papierowo.

www.szybkipit.pl