Zmiana minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku. Czas na aneksy do umów o pracę

Zasady wolności działalności gospodarczej oraz „co nie jest zakazane, jest dozwolone” będą stanowiły filary konstytucji dla biznesu - przewidującej pakiet zmian w ustawach dotyczących przedsiębiorców.
Źródło: YAY foto
Pakiet zmian przedstawionych 18.11.2016 r. wpływać ma na warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Trzonem „konstytucji biznesu” stanowi ustawa Prawo przedsiębiorców. Przygotowywany jest też pakiet zmian znoszących bariery regulacyjne i zbędne wymogi biurokratyczne w obszarze prawa podatkowego i rachunkowości.
Po wprowadzeniu zmian, dopuszczalne będzie bezterminowe zawieszenie działalności gospodarczej. Likwidacji ulec ma numer Regon. Przedsiębiorcy nie będą musieli również prowadzić książek kontroli. Zezwolenia wydawane mają być w trybie „milczącej zgody” – jeśli organ nie rozpatrzy wniosku o zezwolenie w określonym terminie, uznaje się zezwolenie za wydane. Przedsiębiorca będzie mógł oceniać jakości obsługi w urzędach oraz pracę urzędników, a w przypadku błędów urzędników – będzie mógł otrzymać odszkodowanie. Ostatecznie zniesiony ma być obowiązek posługiwania się pieczątką przez przedsiębiorcę.
Likwidowane mają być również zgody i licencje jako odrębne formy reglamentacji działalności gospodarczej (de reglamentacja szeregu dziedzin działalności gospodarczej, szersza wolność wykonywania zawodu).
Nie będzie konieczności rejestrowania drobnej działalności zarobkowej. Tzw. działalność nierejestrowa – czyli prowadzona na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50% minimalnego wynagrodzenia) nie będzie uznawana za działalność gospodarczą. Taka forma dotyczy zwłaszcza drobnego handlu , dorywczo świadczonych usług (np. sporadycznie udzielanych korepetycji) – urzeczywistnienie zasady wolności działalności gospodarczej. W jej przypadku prowadzący nie nabędzie statusu przedsiębiorcy, a w konsekwencji nie będzie zobowiązany płacić składek ZUS, zdrowotnych czy znaczącej części podatków. Niezależnie od powyższej zasady, przedsiębiorcy uprawnieni będą do korzystania z ulgi na start – zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.
Proponowane zmiany przewidują, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub do państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę innej niż podatki daniny lub opłaty publicznej, w tym składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w odniesieniu do działalności gospodarczej prowadzonej przez niego indywidualnie lub w ramach umowy spółki cywilnej (interpretacja indywidualna).
>>> Czy powstanie nowa instytucja Rzecznika Praw Podatnika? <<<
Niezależnie od powyższych, właściwi ministrowie oraz organy upoważnione ustawowo do opracowywania i przedkładania Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dążą do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa z zakresu działalności gospodarczej, w szczególności wydając z urzędu lub na wniosek Rzecznika Przedsiębiorców ogólne wyjaśnienia przepisów w zakresie działalności gospodarczej, dotyczące praktycznego stosowania tych przepisów (objaśnienia prawne), przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Niezależnie od prawa interpretacji przepisów prawa, wprowadzone ma być prawo do wstrzymania dowolnej kontroli, jeśli zaistnieje poważne podejrzenie naruszenia prawa przez urzędników oraz powołane mają być:
Działalność gospodarcza oparta ma być tak jak do tej pory o zasadę wolności. Dodatkowo wskazano szereg nowych zasad, nieujętych do tej pory w ustawie – o swobodzie działalności gospodarczej. Zasady te mają być wyznacznikiem interpretacyjnym wszystkich przepisów, którą podejmować będą w stosunku do przedsiębiorców sądy lub organy władzy państwowej. Zgodnie z wprowadzanymi zasadami:
Piotr Szulczewski, PIT.pl