Oznaczenie MPP obowiązkowe dla wszystkich. Czy stosować w JPK za kwiecień?

Iwona Maczalska

Od rozliczeń za kwiecień 2021 roku obowiązywać miały zapowiadane przez Ministerstwo Finansów zmiany dotyczące JPK. Chodzi o oznaczenie MPP, które miało być obowiązkowo stosowane w przypadku wszystkich przedsiębiorców już w JPK składanym do 25 maja. Co dzieje się z rozporządzeniem? Czy nowe przepisy weszły w życie?

» Zmiany w JPK. Oznaczenie ,,MPP” obowiązkowe dla wszystkich transakcji objętych MPP

MPP obowiązkowe dla wszystkich

Źródło: mf.gov.pl

W połowie marca 2021 roku Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w zakresie stosowania JPK. Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT, zmienia m.in. zasady stosowania oznaczeń MPP w plikach JPK_VAT.

MPP - co ma się zmienić?

W myśl projektowanych zmian oznaczenie ,,MPP” ma być obowiązkowe dla wszystkich transakcji objętych MPP, a nie jak miało to miejsce dotychczas wyłącznie dla transakcji w których stosowanie mechanizmu podzielnej płatności jest obowiązkowe. Jak twierdzi Minister Finansów ,, Chcemy zachęcić przedsiębiorców do szerszego stosowania mechanizmu podzielonej płatności, także dobrowolnie”.

» Zmiany w zakresie MPP. Płatność podzielona 2021

Czy obowiązkowe MPP należy stosować w JPK za kwiecień?

Do redakcji PIT.pl spływają pytania czytelników dotyczące tego, czy projekt zmian wszedł w życie i czy w maju należy już stosować oznaczenia MPP dla wszystkich transakcji.

MPP obowiązkowe dla wszystkich - projekt zmian

Źródło: rcl.gov.pl

Okazuje się, że projekt Ministra Finansów nie wszedł w życie w zakładanym okresie. Wygląda na to, że prace zwolniły, bowiem sam projekt od 17 marca znajduje się na etapie opiniowania. Od tego czasu w Rządowym Centrum Legislacyjnym nie zanotowano zmian, które świadczyłyby o postępie prac nad projektem. Oznacza to, że nowe przepisy prawa nie weszły w życie. Plik JPK_VAT za kwiecień należy zatem sporządzać w świetle dotychczasowych przepisów prawa.

JPK Jednolity Plik KontrolnyPłatność podzielona