Ostatnie tygodnie na złożenie rocznego rozliczenia PIT

15.04.2013 09:00 (aktualizacja: )

Iwona KarkusZostał ostatni tydzień na złożenie rocznego rozliczenia PIT za ubiegły rok podatkowy. Ostateczny termin złożenia PIT-ów za 2012 rok przypada 30 kwietnia. Do tego dnia powinniśmy wypełnić obowiązującą nas deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów podatnicy nie zostawiają tegorocznych rozliczeń na ostatnią chwilę i zdecydowanie chętniej rozliczają się drogą elektroniczną niżeli rok temu. Tylko w przeciągu miesiąca od 1 do 31 stycznia podatnicy przesłali ponad dwa miliony dokumentów elektronicznych. 

Zapraszamy na bezpłatne dyżury
podatkowe
. Kolejne konsultacje
już 30 kwietnia.

PIT-37 najszybciej przez internet

Mamy kilka sposobów złożenia rocznej deklaracji PIT jednak najszybszym i najprostszym jest wypełnienie i wysłanie deklaracji za pomocą jednego z programów dostępnych na wielu portalach. Jest to zapewne najprostszy i najszybszy sposób jednak pomimo to nie warto zostawiać rozliczenia na wieczór 30 kwietnia. Zapewne spotkamy się wtedy z wieloma utrudnieniami wynikającymi z obciążenia serwerów. Szkoda zatem naszych nerwów, by się zastanawiać się, czy aby na pewno zdążyliśmy poprawnie wysłać swój PIT, czy też nie.

Nie zapomnij o UPO

Wysyłając PIT przez internet nie zapomnij o pobraniu dokumentu UPO będącego urzędowym poświadczeniem złożenia rocznego rozliczenia PIT za ubiegły rok podatkowy. UPO jest jedynym poświadczeniem dla fiskusa potwierdzającym złożenie przez podatnika elektronicznego zeznania. Nie zapomnij, że UPO podobnie jak inne papierowe dokumenty podatnik ma obowiązek przechowywać przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zatem tegoroczny dokument UPO musimy przechowywać aż do 1 stycznia 2018 roku.

 Iwona Karkus
PIT.pl

Nie rozliczyłeś jeszcze PIT-a? Zrób to już dziś z PIT.pl

Zostały ostatnie trzy tygodnie na złożenie w Urzędzie Skarbowym rocznego rozliczenia PIT. Nie zwlekaj dłużej ! Już dziś pobierz darmowy program do rozliczeń rocznych za 2012 rok a następnie w sposób szybki i prosty złóż swojego PIT-a.

Deklaracje: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39,
wydrukujesz lub wyślesz do e-deklaracje.gov.pl