Opłata mocowa od 2021 roku. Więcej zapłacimy za prąd

Ewelina Czechowicz

Rok 2021 r. ma przynieść znaczące zmiany w podatkach i opłatach. Oprócz podatków od cukru i deszczu oraz nowych opłat, od stycznia ma zacząć również obowiązywać opłata mocowa. Danina  wpłynie na wysokość rachunków za energię. Ile więcej zapłacimy i czym jest opłata mocowa?

Więcej zapłacimy za prąd

Źródło: shutterstock

Co takiego opłata mocowa?

Opłata mocowa ma zapewnić stałe dostawy prądu. Dzięki opłacie jak wskazuje Urząd Regulacji Energetyki ma zostać zapewnione bezpieczeństwo energetyczne. Z opłaty mają być finansowane budowanie nowych elektrowni i modernizacja już istniejących. Środki pozyskane z opłaty mają finansować również gotowość elektrowni do pracy, tak by mogły zapewnić gwarancję dostarczenia energii w razie problemów.

Kto zapłaci więcej

Opłata mocowa ma zostać nałożona na gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorców, zatem obejmie wszystkich.

Od kiedy wyższe rachunki?

Opłata mocowa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Prace związane z jej wprowadzeniem były już wielokrotnie wstrzymane.

Ile więcej zapłacimy?

Jak wynika z szacunków wzrost rachunku może wzrosnąć o około 10 zł. Rocznie przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci średnio 130 zł więcej za prąd. Nowa opłata będzie częścią stałą rachunku i będzie uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej.

Nowa opłata ma zachęcić do korzystania z własnych źródeł prądu, takich jak choćby ostatnio coraz powszechniejszej fotowoltaiki. Dzięki instalacji fotowoltaicznej będzie możliwe zmniejszenie rachunków za zużyty prąd, a tym samym zminimalizowanie opłaty mocowej. Osoby posiadające panele słoneczne będą mogli obniżyć koszt rachunku korzystając z energii wytworzonej przez siebie.

Inne podatkiPodatki 2021