Pobierz e-pity 2020

Od jakiej wysokości US zwróci nadpłacony podatek z PIT?

Katarzyna Sudaj 02.02.2017 10:00 (aktualizacja: )

Trwa sezon rozliczeń rocznych PIT. Wypełniając swoją deklarację podatkową zastanawiasz się, czy fiskus odda Ci kilka złotych nadpłaconego podatku? Tak, pod warunkiem, że podatnik sam się o nie upomni.

 Od jakiej wysokości US zwróci nadpłacony podatek z PIT?

Źródło: FORUM

Podatnik fiskusowi musi zapłacić nawet kilka groszy

Jeśli po wypełnieniu deklaracji PIT otrzymamy niedopłatę podatku, czyli jesteśmy winni urzędowi skarbowego nawet niewielką sumę, musimy ją uregulować wpłacając na konto bankowe skarbówki. Nawet niewielką kilkuzłotową kwotę. I to bez zwłoki, najpóźniej z końcem terminu na złożenie deklaracji podatkowej (np. do 2 maja 2017 roku za PIT-37 za 2016 rok). Za każdy dzień spóźnienia trzeba dopłacić odsetki od zaległości podatkowych.

>>> Pobierz bezpłatny program i rozlicz swój PIT <<<

Minimalna kwota pobieranych odsetek podatkowych

Odsetek nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotnej wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za nadanie poleconej przesyłki listowej. Wczoraj, czyli 1 lutego 2017 roku miała miejsca podwyżka cen wielu usług pocztowych.
Na szczęscie wspomniana opłata dodatkowa pobierana przez "Pocztę Polską" za nadanie poleconej przesyłki listowej nie zmieniła się i dalej jest to 2,90 zł (cennik usług Poczty Polskiej). Stąd kwota minimalnych odsetek wynosi 2,90 zł x 3 = 8,70 zł. Z zasad zaokrągleń odsetek wynika, że nie pobiera się odsetek w kwocie 8,00 zł (pobiera się od 9 zł wzwyż).

Czy US odda nam kilka złotych nadpłaty podatku?

W powszechnym przekonaniu drobne, kilkuzłotowe kwoty nadpłaconego podatku przepadają. Jednak nie jest to prawda, choć fiskus nie odda ich automatycznie. Przede wszystkim podatnik musi wystąpić o jej zwrot. Jeżeli jej kwota nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a nie wskazano rachunku, na który ma zostać zwrócona, podlega zwrotowi w kasie US. A więc jeżeli kwota nadpłaconego podatku nie przekracza 11,60 zł (czyli kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym), to jest to jedyna droga odebrania takiej niewielkiej nadpłaty. Tak stanowią przepisy Ordynacji Podatkowej art. 77b par. 3.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl