Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Od 1 lipca 2022 r. nowy wzór druku rejestracyjnego VAT-R

Iwona Maczalska 01.04.2022 12:43 (aktualizacja: )

W związku z nowelizacją ustawy o VAT Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór druku rejestracyjnego VAT-R. Zaktualizowany druk VAT-R wprowadza nowy rodzaj podatnika, jakim od 1 lipca będzie grupa VAT.

» Polski Ład: Tworzenie Grup VAT

Od 1 lipca 2022 roku, za sprawą nowego projektu Ministerstwa Finansów, zacznie obowiązywać nowy wzór druku VAT-R. Celem zmian jest przystosowanie go do zmian podatkowych związanych z wprowadzeniem instytucji grup VAT.

» Od 1 lipca 2022 r. podatnicy będą mogli tworzyć grupy VAT i wspólnie rozliczać podatek

Nowy wzór VAT-R od lipca 2022

Źródło: shutterstock

Od 1 lipca druk VAT-R w wersji 16.

Art. 96 ust. 3b ustawy o VAT nakłada na przedstawiciela grupy VAT obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, wraz z umową o utworzeniu grupy VAT w celu umożliwienia jej rejestracji jako podatnika VAT. Aby było to możliwe Ministerstwo Finansów dokonało aktualizacji druku, poprzez m.in. dodanie pola nr 11 - umożliwiającego wskazanie w formularzu, że dany podatnik jest grupą VAT. To jednak nie wszystko. W druku VAT-R zaktualizowano również pola 41-45 umożliwiające wskazanie w formularzu formy opodatkowania oraz okresu (miesiąc / kwartał), od którego wybiera się stosowanie tej opcji.

VAT-R wersja 16.

Źródło: rcl.gov.pl

Od lipca obowiązującym drukiem VAT-R będzie zatem druk w wersji 16. Aktualnie obowiązujące druku można stosować wyłącznie do 31 lipca 2022 roku.

/na podstawie rcl.gov.pl

Zmiany w VATVAT