Oblężenie konsultantów. Chorobowe bez papierka

Już za 10 dni tylko zwolnienia elektroniczne będą akceptowane przez ZUS. Na Dolnym Śląsku, w każdym tygodniu ponad 20 tysięcy elektronicznych zwolnień trafia na komputery ZUS. Od 1 grudnia to będzie jedyna podstawa do wypłaty zasiłku chorobowego. Oblężeni są konsultanci ZUS, którzy szkolą lekarzy w wystawianiu zwolnień przez Internet.

Już prawie 60 proc. zaświadczeń jest wystawiana w naszym regionie online. Lekarze mają już niewiele czasu na uzyskanie pomocy specjalisty Zakładu w założeniu konta, ściągnięciu bezpłatnego podpisu oraz instrukcji jak wypisać zwolnienie w sieci.

- Nasi konsultanci od dwóch lat szkolą pracowników ochrony zdrowia, ale teraz to już prawdziwy Armagedon tak wiele jest próśb z placówek medycznych o szkolenie lekarzy – mówi Beata Dyko Dyrektor Oddziału ZUS w Wałbrzychu. – Pomimo oblężenia my nie zostawiamy nikogo bez pomocy i na pewno każdy lekarz, który tego potrzebuje dostanie od nas wsparcie i pomoc w nauce wystawiania zwolnień przez Internet. Zapewniam, że jest to bardzo proste, dlatego już dzisiaj ponad połowa zwolnień, jakie do nas trafiają to te wystawione w sieci- dodaje Beata Dyko.

Niestety jak zawsze część pracowników szpitali i przychodni zwlekało do ostatnich dni i teraz jest problem, bo nie wszyscy lekarze wiedzą jak wystawiać zwolnienia a do grudnia zostało tylko 10 dni.  dodaje rzeczniczka.

- Już 1 grudnia każdy pacjent musi wyjść od lekarza bez papierowego druku. Wystawione elektronicznie zwolnienie zostanie natychmiast zostanie przesłane do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla pacjenta, to komfortowa sytuacja, bo nie będzie musiał z grypą fatygować się do pracodawcy, aby zanieść zwolnienie – zapewnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Kontakty w sprawie szkoleń e-ZLA:

Aby zwolnienie lekarskie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. W innym wypadku chory pracownik musi prosić lekarza o wydruk elektronicznego zwolnienia i dostarczyć je do swojego zakładu pracy.  

Obowiązek założenia konta posiadają wszyscy przedsiębiorcy zatrudniający więcej niż pięciu pracowników, dzięki temu mogą rozliczać się i kontaktować z ZUS online. Mogą je także założyć mali przedsiębiorcy, dzięki czemu wystawione przez lekarza zwolnienie natychmiast trafi do firmy. Informacja taka pozwoli pracodawcy zorganizować zastępstwo na czas nieobecności chorego pracownika praktycznie od razu. Po wystawieniu przez lekarza zwolnienia w sieci pacjent w zasadzie nie musi już robić nic ale jeżeli choruje a przestał być pracownikiem np. z powodu wygaśnięcia umowy zawartej na czas określony lub zakończenia terminu wypowiedzenia, czyli pobiera zasiłek już po ustaniu zatrudnienia, musi złożyć w ZUS osobny wniosek o wypłatę zasiłku. Sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy by Zakład wypłacił pieniądze. Konieczne jest jeszcze złożenie wniosku w postaci formularza ZAS-53. Można zrobić to elektronicznie, jeśli mamy swoje indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. Nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny a założenie konta jest bezpłatne.

UWAGA: Dopóki wniosek nie wpłynie do ZUS, Zakład nie będzie wypłacał zasiłku chorobowego. Wnioski muszą także składać prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące a także duchowni i pracownicy podlegający polskim przepisom ubezpieczeniowym, ale pracujący dla zagranicznego pracodawcy, z siedzibą za granicą.

Źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa dolnośląskiego

ZUS