Nowe deklaracje SD od 1 stycznia 2016

15.10.2015 10:00 (aktualizacja: )

W 2016 roku będziemy używać zmodyfikowanych formularzy do podatku od spadków i darowizn SD-3, SD-3/A i SD-Z2. Zmiany druków wynikają ze zmian przepisów wprowadzanych w ustawie o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 2015r. poz. 86).

Nowe deklaracje SD od 1 stycznia 2016

Źródło: YAY foto

9 października pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn. Określi on nowe wzory:

  • zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3 oraz
  • informacji o pozostałych podatnikach SD-3/A.


Zmienią się zasady poboru podatku przez notariuszy oraz wzory PCC-3 i PCC-2

Wzory te uwzględniają wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. przepisy precyzujące opodatkowanie nieodpłatnego zniesienia współwłasności przez objęcie podatkiem nieodpłatnego:

  1. nabycia własności rzeczy wspólnej (wspólnego prawa majątkowego) albo jej części przez niektórych dotychczasowych współwłaścicieli na dalszą współwłasność oraz
  2. wyodrębnienia własności lokali na rzecz niektórych lub wszystkich współwłaścicieli.

We wzorze zeznania podatkowego SD-3 w części E oraz w Informacji SD-3/A w części E wyodrębniono dodatkowe pola dotyczące nieodpłatnego zniesienia współwłasności. W części F zeznania podatkowego SD-3 dodano poz. 50, która będzie zaznaczana przez spadkobierców lub zapisobierców w sytuacjach, gdy dokumentem potwierdzającym nabycie własności będzie europejskie poświadczenie spadkowe - czytamy w uzasadnieniu ministerstwa finansów. 

/ks