Nowa deklaracja PIT/UZ do rozliczeń PIT za 2014 rok

Iwona Maczalska 03.11.2014 10:00 (aktualizacja: )

2014-11-04

Ministerstwo Finansów przygotowało wzór nowej deklaracji podatkowej PIT/UZ będącej częścią uzupełniającą zeznania PIT-36 i PIT-37. Nowa deklaracja służyć ma rozliczaniu ulgi na dzieci za 2014 rok.

Ministerstwo Finansów wydało projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzoru części uzupełniającej zeznania podatkowego składanego za 2014 rok. W myśl deklaracji do listy deklaracji służących rozliczeniom rocznym podatku PIT dodana zostanie nowa deklaracja PIT/UZ.

Dla kogo deklaracja PIT/UZ

Nowa deklaracja uzupełniająca PIT/UZ przygotowana przez Ministra Finansów stanowi odpowiedź na zmiany w zakresie korzystania z ulgi prorodzinnej, które zostały przyjęte przez Sejm w dniu 23 października 2014 roku. Przypomnijmy, że zmiany w brzmieniu przyjętym przez Sejm zakładają m.in. zwiększenie kwot ulgi na dzieci.
 

<<Więcej o zmianach znajdziesz tutaj

Deklaracja PIT/UZ skierowana będzie dla tych podatników, którzy w zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT-37 za 2014 rok będą chcieli rozliczyć ulgę na dziecia u których kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37.

PIT/UZ ulga prorodzinna
Źródło: Thinkstock

 

Deklaracja PIT/UZ dla małżonków rozliczających się wspólnie

Małżonkowie rozliczający się wspólnie - a u których kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37 również będą mieli obowiązek złożyć deklarację PIT/UZ. Wspomniani małżonkowie zobowiązani będą do złożenia jednej, wspólnej deklaracji PIT/UZ.

Deklaracja PIT/UZ czy PIT/O

Wprowadzenie do zastosowania nowej deklaracji PIT/UZ nie spowoduje usunięcia deklaracji PIT/O. Deklaracja ta nadal będzie miała zastosowanie jednak wyłącznie w przypadku podatników rozliczających ulgę prorodzinną, u których kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci będzie niższa od kwoty odliczonej w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku i ma mieć zastosowanie do uzyskanych dochodów (przychodów) bądź poniesionych strat za 2014 rok.

Iwona Maczalska,
PIT.pl