Składanie deklaracji VAT za grudzień 2020 przez podmioty z Wielkiej Brytanii

Osoby, które zalegają z zapłatą podatku, muszą wpłacić na rzecz organu skarbowego nie tylko zaległą kwotę, ale również naliczane z tytułu opóźnienia – odsetki za zwłokę. Powstaje pytanie, czy zapłata powinna nastąpić na to samo konto bankowe oraz tym samym przelewem, co zaległość podatkowa?
Źródło: YAY foto
Zapłata podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r. powinna odbyć się nie później niż 2 maja 2017 r. Stąd tak istotnym jest prawidłowe podanie danych rachunku bankowego, na który przelewana jest należność publiczno prawna.
Wzór polecenia przelewu do organu skarbowego oraz broszura informująca o jego wypełnianiu nie wskazuje zasad opisu przelewu na poczet odsetek za zwłokę. W poszczególnych organach skarbowych ustalane są 4 konta bankowe:
Podatnik, który dokona wpłaty na rzecz zaległości podatkowej powinien wskazać okres oraz symbol formularza lub rodzaju płatności, przykładowo jeżeli wpłata dotyczy zeznania lub deklaracji, wówczas należy wpisać symbol formularza, np. PIT-37, VAT-7, C1T-8.
<< Na jaki nr konta wpłacić brakujący podatek z PIT? >>
Zasada ta nie będzie obejmowała jednak odsetek za zwłokę. Podatnik może bowiem dokonać wpłaty zarówno na rzecz określonej zaległości, jak i na rzecz zobowiązań podatkowych. Przypisanie kwoty poprzez tytuł przelewu nie wpłynie na fakt, że organ skarbowy wpłatę potraktuje w sposób jednolity. Zgodnie bowiem z art. 55 ustawy - ordynacja podatkowa, jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę. Z kolei z art. 62 tej ustawy wynika, że jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności, chyba że podatnik wskaże, na poczet którego zobowiązania dokonuje wpłaty.
<< Zanotowałeś dużą niedopłatę podatku PIT? Przesuń termin spłaty bądź rozłóż ją na raty >>
W takim przypadku, jeśli podatnik wpłaci pewną kwotę i oznaczy ją jako PIT-36, to uznana będzie ona na poczet zobowiązań z PIT-36, natomiast jeśli z tego tytułu na podatniku ciążą odsetki – to pokryte z niej będą odsetki i należność. Nie trzeba zatem podawać osobnego numeru konta, by wpłacane odsetki zostały przekazane na poczet należności z PIT-36 oraz z odsetek z tego tytułu.
W sprawie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę oraz kosztów upomnienia wydaje się z urzędu postanowienie, na które służy zażalenie, niemniej wydaje się je wyłącznie na wniosek, w przypadku gdy:
Jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej, podatnicy nie muszą ich opłacać. Kwota ta liczy się osobno do każdego zobowiązania (każde z nich traktuje się odrębnie). Mimo zmiany w 2017 r. cennika Poczty Polskiej kwota za traktowanie przesyłki jako poleconej nie zmieniła się – wynosi 2,90 zł. W efekcie kwota odsetek, która nie przekracza 2,90 x 3 = 8,70 zł nie podlega zapłacie do urzędu skarbowego.
Piotr Szulczewski, PIT.pl