MF uruchomiło stronę internetową systemu e-TOLL

Redakcja PIT.pl

Od połowy czerwca zacznie obowiązywać nowy sposób poboru opłat drogowych e-TOLL. Z uwagi na to Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę etoll.gov.pl. Portal ma informować o zasadach dotyczących poboru opłat drogowych. Jakie zmiany czekają użytkowników płatnych dróg w Polsce?

Strona internetowa etoll.gov.pl jak wskazuje resort finansów dostarczy kompleksowej informacji o nowym systemie e-TOLL. Została udostępniona w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej). Docelowo strona będzie dostępna w dziewięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, czeskiej, słowackiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej i rosyjskiej.

Najważniejsze informacje ze strony e-TOLL

Informacje dostępne na stronie etoll.gov.pl dotyczą:

  • zasad przejścia z viaTOLL do e-TOLL,
  • wysokości stawek,
  • kategoriach pojazdów,
  • sieci dróg płatnych

Na stronie znajduje się też kalkulator, który pozwala obliczyć należną opłatę za przejazd.

MF uruchomiło stronę E-TOLL

Źródło: shutterstock

Nowe zasady poboru opłat drogowych

W związku z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne. Wprowadzony zostanie otwarty model dystrybucji urządzeń wykorzystywanych do naliczenia opłaty, będą to:

  •  aplikacja mobilna,
  • urządzenia pokładowe
  •  i zewnętrzne systemy lokalizacyjne.

Na stronie opublikowana jest aktualizowana na bieżąco informacja o zintegrowanych z systemem e-TOLL operatorach OBU/ZSL.

Kolejne funkcjonalności

KAS planuje uruchomić kolejne funkcjonalności w związku ze zmianami w poborze opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Niebawem ma zostać uruchomiony formularz kontaktowy, który ułatwi kontakt z Krajową Administracją Skarbową w sprawach związanych z opłatami drogowymi.

W systemie e-TOLL możliwa jest pełna obsługa online, ale na stronie znajdą się też informacje o lokalizacjach Miejsc Obsługi Klienta (MOK), które aktualnie publikowane są w serwisie KAS: https://www.gov.pl/web/kas/miejsca-obslugi-klienta. Na stronie etoll.gov.pl już teraz zamieszczono informacje o zakresie usług MOK.

W drugiej połowie maja br. dla użytkowników zostanie uruchomione Internetowe Konto Klienta (IKK), w którym będzie można zarejestrować się do nowego systemu. IKK to konto dla każdego użytkownika e-TOLL, w którym będzie miał on dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług online.

Auto firmoweKoszty