e-faktura od października 2021? Trwają konsultacje

Ewelina Czechowicz

Ministerstwo Finansów liczy, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury już w październiku tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski.

10 lutego pisaliśmy na łamach PIT.pl, że do konsultacji trafiła ustawa dotycząca wprowadzenia e-faktury. W poniedziałek Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że „przy bardzo dobrych, pomyślnych wiatrach e-faktura zostanie polskim przedsiębiorcom udostępniona już w październiku tego roku”

» W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne

“O fakturach wystawionych w Polsce skarbówka dowie się natychmiast, nie będzie już przeskoku kilkudziesięciu dni. Nie będziemy czekać na znajdowanie karuzel podatkowych jak trzy lata temu nawet kilka lat, tak jak teraz kilka miesięcy, ale będzie to możliwe w perspektywie miesiąca albo nawet kilku tygodniu” - podkreślił na poniedziałkowej konferencji wiceminister.

Szybszy zwrot VAT

E-faktura jak wskazywał resort finansów pozwoli na skrócenie okresu oczekiwania na zwrot VAT-u. Podatnicy mają go otrzymać po 40 dniach, to skrócenie czasu oczekiwania o 1/3. Aktualnie zwrot VAT jest dokonywany w terminie 60 dni.

E-faktura do 2023 roku dobrowolna, później obowiązkowa dla przedsiębiorców

W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

Korzyści dla podatnika

Jak wskazuje MF, z perspektywy podatnika, e-faktura przyniesie wiele udogodnień:

  • Bezpieczeństwo: faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.
  • Przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
  • Wygodę: e-faktury będą wydawane według jednego wzorca tak, że będą bardzo łatwe w użyciu.
  • Standaryzację: wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze.

Według resortu finansów wprowadzenie e-faktur przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego, a tym samym ograniczy nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. To narzędzie, które szybciej i sprawniej będzie identyfikować oszustów podatkowych, zwłaszcza karuzele VAT.

e-faktura od października

Źródło:shutterstock

Konsultacje

Konsultacje trwają do 23 lutego 2021 r. Uwagi i opinie można przesyłać na adres [email protected].

Jednocześnie rozpoczęto konsultacje podatkowe schemy e-Faktury. Uwagi można przesyłać na adres [email protected] w terminie do 23 lutego 2021 r. Więcej informacji: można znaleźć pod linkiem https://www.gov.pl/web/finanse/konsultacje-podatkowe---struktura-e-faktury

FakturaZwrot VATZmiany w VAT