Do kiedy można składać rozliczenia PIT za 2020 rok?

O rodzaju danej umowy decyduje nie jej nazwa, lecz zawarte w niej postanowienia. Istotne jest, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej "PIT", zawiera inne niż kodeks cywilny definicje umowy leasingu.
Umowa leasingu – to umowa nazwana w kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa, na mocy której jedna ze stron, zwana finansującym (leasingodawcą), oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie, drugiej stronie zwanej korzystającym (leasingobiorcą), podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.
Podstawowy okres umowy leasingu – to czas oznaczony, na jaki została zawarta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona. W przypadku zmiany strony lub stron umowy, podstawowy okres umowy uważany jest za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy nie uległy zmianie.
Źródło: YAY foto
Umowa leasingu operacyjnego to umowa, która spełnia łącznie następujące warunki:
1. została zawarta na czas oznaczony stanowiący co najmniej:
a. 40% normatywnego okresu amortyzacji – jeżeli jej przedmiotem są rzeczy ruchome bądź wartości niematerialne i prawne; normatywny okres amortyzacji - to w odniesieniu do:
albo
b. 5 lat, jeżeli przedmiotem umowy są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości,
2. suma ustalonych w niej opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, będących uprzednio przedmiotem takiej umowy, odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu
Jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu jej trwania, to cenę tę uwzględnia się w sumie opłat, o której mowa powyżej.
Do sumy opłat nie zalicza się:
Uwaga: w przypadku gdy zawarta umowa (na czas oznaczony lub nieoznaczony) nie spełnia warunków określonych dla umowy leasingu operacyjnego, stosuje się przepisy, o których mowa w art. 11, 22, 23 updof, dla umów najmu i dzierżawy.
Jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:
- do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania takie jak przy opodatkowaniu umowy leasingu finansowego.
W przypadku finansującego, będącego spółką niemającą osobowości prawnej, w/w ograniczenia, dotyczą także wspólników tych spółek
Dla korzystającego - kosztem są:
Uwaga! w sytuacji wykorzystywania samochodu, zarówno na potrzeby działalności gospodarczej, jak i na cele prywatne podatnik ma prawo zaliczać do kosztów całość opłat leasingowych -
Należy pamiętać, iż w przypadku samochodu osobowego stosuje się "ograniczenie 20.000 euro", które dotyczy wyłącznie dobrowolnego ubezpieczenia AC .
Przeliczenie na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Banki Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej do celów ubezpieczenia.
W przypadku gdy ubezpieczenie wliczone zostanie w raty leasingowe, wówczas koszt ubezpieczenia stanowi w całości koszt uzyskania przychodów.
• wydatki na opłacenie ewentualnych podatków, których obowiązek podatkowy ciąży na finansującym z tytułu własności lub posiadania przedmiotu leasingu, jeżeli z umowy leasingu wynika, że korzystający będzie ponosił ich ciężar.
W przypadku umownego przekazania (na pewien okres), w ramach umowy leasingu, zastępczego samochodu osobowego w miejsce dotychczasowego przedmiotu leasingu (w związku z awarią, ukrytą wadą fabryczną itp.), samochód ten należy również traktować jako wykorzystywany w ramach umowy leasingu.
Korzystający nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości przedmiotu leasingu, albowiem przedmiot leasingu nie należy do składników jego majątku i nie może być ujęty w ewidencji środków trwałych.
Warunkiem uznania wydatków za koszty jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy określonymi wydatkami a przychodem.
Dla finansującego – przychodem są:
Nie stanowi przychodu płatność z tytułu kaucji wpłaconej przez korzystającego, jeżeli stanowi ona zabezpieczenie przedmiotu leasingu i podlega zwrotowi po zakończeniu umowy. Kaucja ta stanie się przychodem w sytuacji jej ewentualnego potrącenia na rzecz finansującego.
Kosztem finansującego są wydatki, poniesione na nabycie przedmiotu leasingu, rozliczane na ogólnych zasadach, w szczególności z uwzględnieniem przepisów dotyczących amortyzacji.
3.1. Czynsz inicjalny
Cechą charakterystyczną wstępnej opłaty leasingowej jest to, że ma charakter opłaty samoistnej bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych, a jej poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu. Zatem, opłata ta jest wydatkiem jednorazowym związanym z zawarciem umowy leasingu, i w konsekwencji wydaniem samego przedmiotu leasingu.
Rozliczanie czynszu inicjalnego
Wstępna opłata leasingowa powinna być zaliczana do kosztów podatkowych jednorazowo w momencie poniesienia a nie proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu bez względu na to, czy prowadzona jest PKPiR czy księgi handlowe.
Zgodnie z orzecznictwem NSA wstępną opłatę leasingowa, która ma charakter samoistny i bezzwrotny względem rat leasingowych uiszczanych w okresie trwania umowy należy wiązać nie tyle z całą umową rozumianą w wymiarze czasowym, co z momentem jej zawarcia (wyrok z dnia 14 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 2120/11). Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1981/11), "dotyczy ona bowiem nie tyle samego trwania usługi leasingu, lecz w ogóle prawa do skorzystania z niego, skoro od jej uiszczenia uzależnione jest zawarcie umowy i wydanie przedmiotu leasingu". Jest to zatem opłata jednorazowa o odmiennym charakterze aniżeli raty leasingowe - dlatego należy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, a nie proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu.
3.2. Inne opłaty - opłaty manipulacyjne, administracyjne itp.
Płatne przy zawarciu umowy dodatkowe opłaty, które warunkują zawarcie umowy, stanowią koszty uzyskania przychodu w momencie poniesienia.
4.1. Skutki zakończenia umowy leasingu po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy
Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego mogą mieć miejsce następujące sytuacje:
1. Finansujący sprzedaje przedmiot umowy korzystającemu.
Dla finansującego:
Dla korzystającego (z wyjątkiem "leasingu konsumenckiego"):
• kosztem jest cena wykupu. Jeżeli cena przekracza 3.500 zł, należy stosować przepisy dotyczące amortyzacji (włącznie ze stawkami indywidualnymi dla używanych środków trwałych, jednorazową amortyzację dla tzw. małych podatników). Jeżeli przewidywany okres używania nie przekroczy 1 roku, to wykup można zaliczyć jednorazowo w koszty, nawet jeśli cena wykupu przekroczy 3.500 zł.
Zbycie przedmiotu leasingu wykupionego po zakończeniu umowy :
Przychód ze sprzedaży takiego przedmiotu należy zakwalifikować do źródła przychodów - odpłatne zbycie rzeczy. Obowiązek podatkowy nie powstanie, jeżeli zbycie będzie miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tej rzeczy.
2.Finansujący oddaje korzystającemu przedmiot umowy do dalszego używania:
Dla finansującego:
Dla korzystającego (z wyłączeniem "leasingu konsumenckiego"):
3. Finansujący sprzedaje przedmiot leasingu osobie trzeciej i wypłaca korzystającemu uzgodnioną kwotę.
Dla finansującego:
Dla korzystającego:
Przystąpienie do umowy leasingu nowego korzystającego oznacza, iż należy badać, czy na dzień cesji umowa ta stanowi dla tego podmiotu podatkową umowę leasingową spełniającą warunki określone w ustawie PIT.
W sytuacji, gdy dochodzi jedynie do zastąpienia jednej strony umowy przez inny podmiot, a pozostałe postanowienia umowy, takie jak np. długość czasu trwania umowy czy wartość opłat leasingowych nie ulegną zmianie, wówczas uważa się, że nie dochodzi do przerwania biegu samej umowy leasingu, a jedynie do zastąpienia jednej strony tej umowy przez inny podmiot – zasada taka obowiązuje od 1 stycznia 2013 r.
Uwaga: do umów zawartych przed 1 stycznia 2013 r. stosować należy zasady obowiązujące do końca 2012 r.
Jeżeli oprócz zmiany strony umowy nastąpiły jeszcze inne zmiany, wówczas umowa taka powinna być oceniana - dla celów podatkowych - jako nowa umowa.
4.2.1. Konsekwencje dla dotychczasowego korzystającego:
4.2.2. Konsekwencje dla nowego korzystającego
1. Jeżeli umowa po cesji spełnia warunki umowy leasingu podatkowego, to nowy korzystający ma prawo stosować wszystkie zasady dotyczące korzystania z umów leasingu. Opłaty leasingowe zalicza w koszty, nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku samochodu osobowego, ma możliwość wykupienia przedmiotu leasingu po preferencyjnej cenie itp.
2. Jeżeli po cesji umowa nie spełnia warunków podatkowej umowy leasingu, to umowę taką traktuje się jak umowę najmu lub dzierżawy. Powoduje to np.:
3. Jeżeli nowy korzystający, w związku z cesją umowy leasingu, dokonuje wpłaty tzw. odstępnego na rzecz dotychczasowego korzystającego, to może zaliczyć ten wydatek do kosztów:
4.3.1. Konsekwencje dla korzystającego
4.3.2. Konsekwencje dla finansującego
W przypadku gdy, w wyniku zmiany umowy leasingu (np. skrócenie okresu jej trwania), nowa umowa nie spełnia warunków podatkowej umowy leasingu, to finansujący nie może dokonać sprzedaży przedmiotu leasingu korzystającemu po cenie preferencyjnej. Sprzedaż w takim przypadku powinna być dokonana po cenie rynkowej.
W przypadku zwrotu zaliczonych do kosztów składek ubezpieczeniowych, korzystający powinien skorygować koszty w miesiącu w którym nastąpił zwrot.
4.5.1. Konsekwencje dla korzystającego
4.5.2. Konsekwencje dla finansującego
W wyniku przedterminowego zerwania umowy, w wyniku np. kradzieży, dla finansującego przychodem będzie kwota należna do zapłaty przez korzystającego (najczęściej jest to suma pozostałych do zapłaty rat leasingowych), pomniejszona o kwotę odszkodowania przypadającego korzystającemu.
Źrodło: http://sip.mf.gov.pl/