Księgowość jako fundament rozwoju

Redakcja PIT.pl

Od małych przedsiębiorstw po międzynarodowe firmy, działy księgowości odgrywają kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.

Księgowość w dobie dynamicznych zmian

Z szacunków GUS wynika, że w Polsce działa ok. 70 tys. biur rachunkowych, a liczba księgowych może sięgać nawet 400 tysięcy. Księgowość jest wbrew pozorom dziedziną dynamiczną, szczególnie w dobie ciągłych zmian w systemie finansów, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Każdy z pakietów legislacyjnych wprowadzanych podczas pandemii koronawirusa, począwszy od tarcz antykryzysowych, aż po zmiany związane z Polskim Ładem i rozwiązania antyinflacyjne, wymagał zapoznania się z rewolucyjnymi przepisami. To jednak nie koniec przewrotnego cyklu, gdyż działy księgowości czeka kolejna duża zmiana związana z wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur. Prowadzenie firmy bez przyjęcia efektywnej praktyki księgowej jest więc w dzisiejszym, stale ewoluującym świecie niemożliwe.

Osoba pierwszego kontaktu

Prawidłowe zrozumienie i interpretacja nowych przepisów prawnych jest niezbędne w celu zapewnienia rzetelności i zgodności z wymogami prawnymi. Jednak praca w księgowości nie ogranicza się jedynie do rejestracji danych księgowych i znajomości przepisów podatkowych. Zakres ten jest znacznie szerszy.

- Gdy pojawiają się niepewności dotyczące różnych działań czy zakupów w firmie, zazwyczaj pierwszym miejscem kontaktu jest dział księgowości. Aby rekomendacje te były trafne, należy dobrze znać nie tylko specyfikę jej branży, ale też warunki umów, kontraktów i wszelkie dane o stanie kondycji przedsiębiorstwa. Mnogość przepisów, ale też dostępność różnych rozwiązań, często wymagają dużego doświadczenia. Zespół specjalistów w dziale księgowości, skutecznie wspiera zarządzających w rozwiązywaniu problemów. Oprócz trafnego zdiagnozowania potrzeb potrafią oni również w umiejętny sposób pomóc w określonej sytuacji  – mówi Marzena Pokorska-Żołnowska, Dyrektor ds. Księgowości w firmie handlowej Foodcom S.A.

Księgowość kontra AI

Wraz z postępem technologicznym, księgowość przechodzi transformację, wykorzystując narzędzia i systemy informatyczne, które usprawniają procesy księgowe i umożliwiają zaawansowaną analizę danych. Jednak, mimo że sztuczna inteligencja przejęła część powtarzalnych zadań, nie można zapominać, że bez zrozumienia odpowiedniego kontekstu i specyfiki branży, w jakiej działa firma, niemożliwe byłoby wydawanie trafnych rekomendacji dotyczących zarządzaniem finansami w firmie.

Rola księgowych w biznesie

Dzień Księgowego jest dowodem potwierdzającym znaczenie roli, jaką księgowi odgrywają w przedsiębiorstwach, przypominając o ciągłej potrzebie adaptacji i rozwoju zawodowego w dziedzinie rachunkowości. Księgowi muszą być na bieżąco z najnowszymi przepisami, technologiami i trendami branżowymi, aby pozostać skutecznymi w swoich rolach, spełniać potrzeby biznesowe i wspierać firmę w zdobyciu dominującej przewagi konkurencyjnej na rynku. Dobrze prowadzona księgowość to gwarancja zrozumienia procesów zachodzących w firmie, a także fundament do jej dalszego rozwoju.

Księgowość