Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Księgowi mają pełne ręce roboty. Wzrosty zapytań o ponad 70 procent

Redakcja PIT.pl

Z roku na rok znacząco wzrasta zapotrzebowanie na usługi finansowe. Jak przeanalizował portal Oferteo, w ciągu trzech kwartałów 2022 r. zapytania użytkowników dotyczące usług finansowych i księgowych na platformie wzrosły aż o 74 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Również w poprzednich latach można zauważyć podobną tendencję wzrostową.

Z usług księgowych i doradców finansowych korzystają już nie tylko przedsiębiorcy, ale też osoby na etacie, które chcą rzetelnie rozliczyć się ze skarbówką. Często zmieniające się prawo oraz zawiłość samych przepisów powoduje potrzebę skorzystania z pomocy ekspertów. Kłopot w rozumieniu cały czas kształtującego się systemu podatkowego mogą mieć przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy, którzy wcześniej sami nadzorowali własną księgowość oraz nowopowstałe, małe firmy. Wzrosty zapytań kategoriach usługi finansowe i księgowe zauważył również serwis Oferteo.

- Porównując trzy kwartały 2022 r. do tego samego okresu ubiegłego roku, zauważyliśmy 74 - procentowy wzrost zapytań o usługi finansowe i księgowość. Co ciekawe, nie jest to jednorazowe zjawisko. Wzrost zapytań o 78 procent  zauważyliśmy w analizowanych kwartałach w 2021 r. względem 2020 r. Zwiększenie zainteresowania tymi kategoriami można odnieść do wielu czynników. Musimy pamiętać, że ostatnie lata były niezwykle dynamiczne dla wielu branż, jak widzimy dotyczy to również przedstawicieli finansów. – opisuje Karol Grygiel z członek zarządu Oferteo.

Z kolei sami księgowi otwarcie mówią, że mają więcej pracy ze względu na dynamicznie zmieniające się przepisy, aczkolwiek wzrosty klientów przypisują głównie pandemii. – Odczuwamy dosyć mocno, że przybywa nam pracy, przede wszystkim obowiązków formalnych i czytania nowych przepisów. Jeżeli chodzi o przypływ większej ilości klientów to wzrosty zauważyliśmy po okresie pandemicznym, gdy klienci przekonali się do możliwości zdalnej obsługi przez biura. Obecnie notujemy stały trend wzrostowy, jednak są okresy w roku, gdzie przybywa nam więcej firm. – komentuje Michał Lipski z biura rachunkowego Proximity Finance.

 

Jak podał Główny Urząd Statystyczny w III kwartale 2022 r. zarejestrowano prawie 94 tys. nowych przedsiębiorstw. To wynik, aż o ponad 10 proc. lepszy niż w ubiegłym roku. Co ciekawe w analizowanym okresie odnotowano 69 upadłości, czyli o 12,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Od początku roku zbankrutowało 237 firm, dla porównania w całym 2021 było ich 376 . Z danych GUS-u wynika również, że pierwsze trzy pierwsze kwartały 2022 roku przyniosły wyrejestrowanie 17 136 spółek oraz 149 020 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

- Aktualnie nasza platforma współpracuje z prawie 550 tys. wykonawcami oraz dostawcami usług i praktycznie w każdym miesiącu zauważamy wzrost nowych użytkowników świadczących swoje usługi na Oferteo. Z reguły są to właśnie jednoosobowe działalności gospodarcze oraz małe i średnie firmy. Miesięcznie na naszą stronę trafia prawie 200 tys. zleceń, co niewątpliwie jest dużą wartością dla początkujących przedsiębiorców, którzy już na starcie mogą pozyskać atrakcyjnych klientów. – podsumowuje Karol Grygiel.

Źródło: informacja prasowa Oferteo

Księgowość