Kiedy zwrot VAT za zakup materiałów budowlanych rozliczyć rocznym zeznaniu PIT?

Iwona Maczalska 24.04.2014 09:00 (aktualizacja: )

Tylko do końca grudnia 2013 roku podatnicy mogli ubiegać się o zwrot podatku VAT za zakup materiałów budowlanych na starych zasadach. Osoby, które z tej ulgi skorzystały niejednokrotnie zastanawiają się, czy otrzymany zwrot powinny ująć w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

Osoby fizyczne budujące domy i remontujące mieszkania tylko do końca 2013 roku miały możliwość ubiegania się o zwrotu podatku VAT za zakup materiałów budowlanych.

Począwszy od 1 stycznia 2014 r. zwrot podatku VAT za materiały mieszkaniowe przysługuje wyłącznie w związku z budową własnego pierwszego domu. Od tej daty nie obowiązują dotychczasowe zasady zwrotu podatku VAT osobom, które miały do niego prawo. Osoby te zachowują natomiast możliwość wykazania ulgi na starych zasadach (prawa nabyte), ale już nie mogą tak jak dotychczas kupować towarów i usług z myślą o odliczaniu VAT.
 

<< więcej o uldze budowlanej obowiązującej od 2014 roku

Wątpliwość podatników budzi kwestia konieczności wykazania otrzymanego zwrotu VAT za zakup materiałów budowlanych w rocznym zeznaniu podatkowym. Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 139 ustawy o PIT  zwrot podatku VAT za zakup materiałów budowlanych jest przychodem zwolnionym z opodatkowania podatkiem dochodowym. Oznacza to, że nie należy wykazywać go w rocznym zeznaniu PIT.

Iwona Maczalska,
PIT.pl