Kiedy będzie dostępny bon turystyczny w PUE ZUS?

Iwona Maczalska

Wiele rodzin oczekuje na pojawienie się możliwości aktywowania bonu turystycznego w PUE, co aktualnie nie jest jeszcze możliwe. Zdaniem ZUS udostępnienie bonu w PUE planowane jest na przełomie lipca i sierpnia.

[AKTUALIZACJA 22.07 14:00 Wiceminister rozwoju podał konkretną datę udostępnienia bonów turystycznych w platformie PUE. Więcej na ten temat w artykule ,,Bon turystyczny dostępny już niebawem. Znamy konkretną datę". ]

Podpisanie przez Prezydenta ustawy umożliwiającej skorzystanie z bonu wypoczynkowego w wysokości 500 zł na każde dziecko, ucieszyło wiele rodzin. Tym bardziej, że będzie on łatwo dostępny. Rodziny zainteresowane skorzystaniem z bonu turystycznego nie będą musiały wypełniać żadnych wniosków. Wystarczy, że aktywują bon w platformie usług elektronicznych PUE ZUS.

Kiedy będzie można aktywować bon turystyczny?

Bon turystyczny nie jest jeszcze dostępny w platformie PUE. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych ,, Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym (red. co miało miejsce w sobotę) minister rozwoju ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej swojego ministerstwa informację, od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym oraz od kiedy będzie można korzystać z bonów. Jest to uzależnione od terminu wdrożenia infrastruktury niezbędnej do obsługi bonu, nad czym intensywnie pracuje ZUS. Zakończenie prac jest planowane na przełomie lipca i sierpnia br.”.

Gdzie znaleźć bon turystyczny w PUE ZUS?

Rodziny chcące skorzystać z bonu turystycznego będą mogły to zrobić wyłącznie za pośrednictwem platformy PUE. Aby aktywować bon należy założyć konto w platformie, a następnie dokonać jego aktywacji.

Gdzie szukać bonu turystycznego w PUE? Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w panelu bocznym w PUE - w zakładce ,,Ogólne”, powstanie osobna zakładka dla osób chcących skorzystać z bonu turystycznego.

Bon turystyczny ZUS wyśle e-mailem lub sms-em

W platformie PUE nie znajdziemy gotowego bonu turystycznego. Po zalogowaniu do platformy dokonujemy wyłącznie aktywacji bonu, który zostanie wysłany rodzinie w drodze SMS lub e-mail.  Dlatego tak ważne jest, by zakładając konto w PUE zadbać o poprawność podawanych w trakcie rejestracji danych (w tym. m.in. podać aktualny numer telefonu i adres e-mail).

Polski Bon TurystycznyKoronawirus w Polsce