KAS skontroluje sprzedających części samochodowe w Internecie, kontrole już od czerwca

Ewelina Czechowicz

W czerwcu Krajowa Administracja Skarbowa rozpocznie kontrole dotyczące handlu częściami samochodowymi w Internecie poinformowano w komunikacie na stronie internetowej kas.gov.pl

Kontrolą będą objęci sprzedawcy, którzy nie zgłosili do opodatkowania działalności gospodarczej, nie ewidencjonują sprzedaży lub zaniżają obroty.

Kontrola sprzedających części samochodowe w Internecie

Czynności sprawdzające mają zostać przeprowadzone w okresie od czerwca 2021 do października 2021 r. W tym czasie urzędy skarbowe będą prowadzić czynności sprawdzające na terenie całego kraju w obszarze handlu częściami samochodowymi.

Kontrola sprzedających części samochodowe w Internecie

Zródło: shutterstock

Zakres kontroli sprzedających części samochodowe w Internecie

Jak informuje KAS  skontrolowani zostaną podatnicy, którzy nie zgłosili do opodatkowania działalności gospodarczej, nie ewidencjonują sprzedaży lub zaniżają obroty. Działania kontrolne mają na celu zgodnie z przekazanymi przez KAS informacjami przeciwdziałanie oszustwom podatkowym związanym z handlem częściami samochodowymi (głównie używanymi) za pośrednictwem internetowych platform sprzedażowych.

Ponadto Krajowa Administracja Skarbowa  wskazuje, że sprzedaż używanych części samochodowych bez rejestracji przynosi straty budżetowi państwa, zagraża także środowisku naturalnemu i zdrowiu. Dodatkowo jak informuje KAS nieopodatkowana sprzedaż części pochodzących z demontażu samochodów, wykonywanego bez wymaganej rejestracji i pozwoleń, jest także przejawem nieuczciwej konkurencji.

Formy opodatkowaniaPłatnik PITAuto firmoweKontrola