Tarcza 9.0 przyjęta przez rząd, pomoc dla firm na marzec i kwiecień od 26 kwietnia 2021 r.

Zmiany przepisów ustawy o VAT powodują po stronie podatników odpowiedzialność sanacyjną za błędy w rozliczeniach podatkowych. Przepisy przejściowe wskazują, że błędy występujące w okresach rozliczeniowych do 2017 r. spowodują wyłącznie naliczenie odsetek za zwłokę nawet jeśli kontrola tych okresów odbywać się będzie po 2016 r.
Źródło: YAY foto
Chodzi o karę przewidzianą w dodanym z dniem 1 stycznia 2017 r. art. 112b i 112c ustawy o VAT. Sankcja za błędy w rozliczeniach VAT wahać się będzie od 20% do nawet 100% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego albo kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe.
Zgodnie z art. 11 ustawy nowelizującej ustawę o VAT. Przepisów art. 112b i art. 112c ustawy o VAT w brzmieniu nadanym od 1 stycznia 2017 r. nie stosuje się do okresów rozliczeniowych przypadających przed tym dniem.
Efektem tak ustalonych zasad przejściowych zarówno w przypadku korygowania w sposób nieprawidłowy poprzednich rozliczeń podatku VAT, jak i kontrolowania okresów rozliczeniowych przypadających do pierwszego okresu 2017 r., organ podatkowy nie może naliczać sankcji podatkowej za podjęte działania.
Podstawowa sankcja od 2017 r. naliczana będzie w przypadku, gdy organ stwierdzi, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał:
Sankcja naliczana będzie również w przypadku gdy podatnik nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego.
Niezależnie od sankcji, podatnik odpowiedzialny będzie za odsetki za zwłokę oraz odpowiadać może karnie za czynności wskazane w ustawie kodeks karny skarbowy.
Piotr Szulczewski, VAT.pl