Pobierz e-pity 2019

Już od września nowe deklaracje PCC

Iwona Maczalska 20.05.2014 09:00 (aktualizacja: )

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3 oraz PCC-3/A . Nowe deklaracje zaczną obowiązywać od września 2014 roku.

Czynności cywilne PCC - poradniki PIT.pl

8 maja Minister Finansów wydał projekt rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych. W myśl rozporządzenia zmianie ulegnie:

  1. Deklaracja PCC-3 - w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych,
  2. Informacja PCC-3/A - o pozostałych podatnikach.

Projektowane zmiany w deklaracjach mają na celu umożliwienie podatnikom składanie deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych drogą elektroniczna, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a także ich przetwarzanie za pomocą systemu e-Podatki, którego uruchomienie ma nastąpić już 1 września 2014 roku. Mowa tu w szczególności o przypadku wystąpienia solidarnego obowiązku złożenia deklaracji PCC przez wielu podatników, z tytułu wykonania jednej czynności.

Nowe wzory formularzy zaczną obowiązywać już od 1 września 2014 roku. Formularze dotychczas obowiązujące będzie można wykorzystywać do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 30 czerwca 2015 roku.

Iwona Maczalska,
PIT.pl