JPK_VAT za luty do 26 marca

Iwona Maczalska 20.03.2018 10:00 (aktualizacja: )

Został ostatni tydzień na przygotowanie comiesięcznego pliku JPK_VAT. Sprawozdanie za luty należy bowiem przekazać najpóźniej do poniedziałku 26 marca.


JPK_VAT za luty do 26 marca / YAY foto

To już drugi raz, kiedy wszyscy płatnicy VAT – również mikrofilmy - dokonywać będą wysyłki comiesięcznego sprawozdania w postaci pliku JPK_VAT. Chociaż wysyłka pliku po raz drugi powinna być już mniej problematyczna niż za pierwszym razem, to radzimy nie zostawiać wykonania tego obowiązku na ostatnią chwilę.

JPK_VAT za luty 2018 roku

Comiesięczne sprawozdanie w postaci pliku JPK_VAT należy przekazać do 25 dnia każdego miesiąca. Ponieważ w marcu (podobnie jak w lutym) – 25 dzień przypada w niedzielę, ostateczny termin przesłania pliku JPK_VAT zostaje wydłużony o jeden dzień – do poniedziałku 26 marca.
 

<< JPK_VAT po terminie – kary >>

JPK_VAT za styczeń – 650 mln przesłanych faktur

Ministerstwo Finansów po przeprowadzeniu wstępnej analizy przesłanych plików JPK_VAT za styczeń poinformowało, że aż 94,5 proc. przedsiębiorców przekazało plik JPK w terminie. Spośród 650 mln przesłanych faktur – 85 tys. będzie wymagać dodatkowej weryfikacji przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). O wątpliwościach skarbówki co do przesłanych faktur przedsiębiorcy zostaną poinformowani poprzez wiadomość e-mail lub SMS. Warto mieć na uwadze, że nie każda wiadomość od skarbówki będzie oznaczała konieczność dokonywania korekty przesłanego pliku JPK_VAT. W przypadku lekkich naruszeń wystarczające będzie wyłącznie wyjaśnienie podatnika.

Iwona Maczalska, PIT.pl